ściółkowanie drzew i krzewów

Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych – rozwiązanie problemu chwastów?

Ściółkowanie drzew i krzewów to temat popularny w naszym kraju już od kilku lat. Wiąże się on z ekologiczną uprawą, często przywoływany jest w permakulturze, uprawie no-dig czy innych nurtach jak np. Back to Eden. Ściółkowanie to zabieg, który upraszcza uprawę warzyw, ale również drzew i krzewów. Pozwala nam zaoszczędzić czas, ale również pieniądze przeznaczone na sztuczne nawozy czy opryski.

Ściółkowanie drzew i krzewów – po co?

Ściółkujemy różne rośliny, także drzewa i krzewy owocowe. Taka ściółka przy pniu czy w obrębie korony spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim jest to ochrona przed zachwaszczeniem. Odpowiednio dobrana i uzupełniana ściółka hamuje dostęp światła przez co może niemalże do zera ograniczyć wzrost chwastów. Dzięki temu nie musimy plewić co kilka miesięcy a rośliny nie mają problemów z konkurującymi z nimi o składniki pokarmowe i wodę chwasty. Kolejnym zyskiem ze ściółkowania jest ograniczenie parowania i utrzymywanie lepszej wilgotności gleby. Dzięki temu rzadziej lub w ogóle nie musimy podlewać. Im więcej materii organicznej w glebie, a ściółka z czasem się nią staje, tym więcej wody magazynuje gleba. Jak już wcześniej zostało wspomniane ściółka z naturalnych masteriałów z czasem zmienia się w materię organiczną i poprzez ściółkowanie drzew i krzewów je nawozi. Możemy od razu zastosować materiały będące ściółką i jednocześnie pełniące funkcje nawożenia roślin.

Przeczytaj również: Popiół drzewny jako nawóz – jak go stosować?

Czym ściółkować drzewa i krzewy?

Każdy materiał do ściółkowania ma swoje plusy i minusy. Bardzo często stosuje się kompost i obornik, które jednocześnie nawożą rośliny. Jednak mogą z nich wyrastać różne rośliny / chwasty czego nie chcemy. Dla wielu przydomowych ogrodników dobrym terminem stosowania tych materiałów jest jesień (po zakończeniu wegetacji) gdyż przez okres zimy składniki odżywcze przenikną do gleby. Kompost to również dobry materiał do kopczykowania drzewek. Wiosną wystarczy rozgarnąć kopczyk a kompost posłuży za ściółkę. Innym materiałem jest karton, który jednak warto dodatkowo przykryć innym materiałem ściółkującym.

Możemy również skorzystać ze zrębek, liści, trawy, słomy, siana, kory, trocin czy nawet kamieni czy węgla brunatnego. Warto jednak znać materiałem którego używamy i w miarę możliwości go uzupełniać. Zrębki co kilka lat a np. trawę kilka razy w sezonie. Do roślin kwasolubnych stosujmy materiał o niskim ph tj. igły, korę i zrębki drzew iglastych. Niektórzy stosują również torf, jednak lepiej stosować materiały odnawialne a torf takim nie jest.

Przeczytaj również: Projekt przydomowego sadu, jagodnika czy winnicy

Jak trwale ściółkować drzewa i krzewy?

Warto zastosować sposób, który pozwoli na stałe ograniczyć wzrost chwastów i jednocześnie nawieźć drzewa i krzewy. W okolicy pnia rozkłada obornik lub kompost. Niestety z takiego materiału wciąż mogsą wyrastać chwasty. W związku z tym na wierzch nakładamy warstwę kartonów, które ograniczają dostęp światła. Ostatnią, wierzchnią warstwą staje się materiał ściółkujący w postaci zrębek (najdłużej się rozkładają), trawy lub innego materiału ściółkującego.

Zajrzyj również na nasz Instagram.

Share

You may also like...

2 komentarze

  1. 11 grudnia, 2022

    […] Większość osób sadzi drzewa i krzewy owocowe, aby zbierać zdrowe wolne od chemii owoce. Idąc tropem ekologicznej uprawy zwróćmy jeszcze uwagę na ściółkowanie roślin. Są różne techniki i materiały ściółkowania. Po co to robimy? Aby zatrzymać wilgoć w glebie oraz ograniczyć wzrost chwastów. Ściółkuję na różne sposoby. W ostatnim jednak czasie najbliżej jest mi do jednej metody, która ogranicza wzrost chwastów na najdłuższy czas. Wiosną lub jesienią nawoże drzewka owocowe obornikiem lub kompostem. Następnie przykrywam te nawozy, z których wciąż mogą kiełkować inne rośliny, grubą warstwą kartonów. One są odpowiedzialne za niedupuszczenie światła i ograniczenie wzrostu chwastów. Ostatnim krokiem jest przykrycie ich warstwą materiału ściółkującego. Najdłużej utrzymają się zrębki, ale równie dobrze możemy użyć i z czasem uzupełniać skoszoną trawę, słomę czy liście. Oczywiście takie ściółkowanie czy ściółkowanie sztucznymi włókninami może przyciągać szkodniki w postaci chociażby nornic. Trudno jednak spotkać sad czy jagodnik gdzie nie znajdziemy kretów, nornic, norników czy karczowników. Więcej o ściółkowaniu przeczytasz we wpisie: Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych. […]

  2. 11 stycznia, 2023

    […] Dlatego warto ją podlewać lub zastosować nawadnianie kropelkowe. Dobrą praktyką jest również ściółkowanie krzewów, które pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Im więcej w niej materii organicznej tym więcej […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram