co siać w marcu

Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw

Marzec to dla ogrodników miesiąc niemalże magiczny. W końcu możemy wysiewać nie tylko na rozsady, ale również do gruntu. W lutym prowadziliśmy jedynie wysiew rozsad (pomijając siew ozimy jeśli był możliwy) a o tym co siać w lutym przeczytasz we wpisie: Co wysiewać w lutym? Marzec zaś to miesiąc kiedy ziemia zaczyna się ocieplać i poza dopieszczaniem i wysiewem nowych roślin na rozsadę możemy wreszcie „grzebać” w ziemi. Co więc siać w marcu? Skupimy się na rozsadach, ale również wysiewie prosto do gruntu.

Rozsada pomidora

Wreszcie jest dobry czas na wysiew pomidorów. Jeśli nie dysponujemy ogrzewaną szklarnią to termin po połowie marca jest optymalny do wysiewu pomidorów. Rozsada pomidorów jest wymagająca jeśli chodzi o nasłonecznienie, które dopiero w marcu w naszym kraju jest wystarczające dla tych roślin. Należy pamiętać, że rozsada pomidora potrzebuje do wzrostu 6 do 8 tygodni.

Przeczytaj również: Rozsada pomidorów czyli jak wysiewać i dbać o sadzonki pomidora

jak siać pomidory
Druga połowa marca to dobry moment na wysiew pomidorów na rozsadę.

Inne warzywa ciepłolubne

Co jeszcze z warzyw ciepłolubnych możemy siać w marcu? Niewątpliwie jest to papryka choć odmiany ostre dobrze byłoby wysiać wcześniej. Nadal możemy wysiewać oberżynę (bakłażany) i seler korzeniowy jak również naciowy. Należy pamiętać, że wszystkie te warzywa do gruntu mogą trafić po ustaniu wiosennych przymrozków.

Por i cebula

Są to rośliny, które wymagają nieco więcej czasu na wzrost rozsady, jednak nie boją się chłodu. Wysiewać je możemy bardzo wcześnie (już w lutym), ale marzec to również dobry miesiąc na ich wysiew. Gdy temperatury się ustabilizują możemy wynieść rozsadę pora, cebuli, szczypiorku czy siedmiolatki do tunelu i zabezpieczyć agrowłókniną. Rozsada pora i cebuli wytrzyma niewielkie przymrozki (do kilku stopni). Większy chłód przyspieszy ich jarowizację.

Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku

co wysiewać w lutym
Cebula Globo to odmiana, która wytwarza bardzo duże cebule.

Warzywa liściowe

Marzec to miesiąc, w którym dnie stają się znacznie dłuższe i bardziej słoneczne. Jest to więc dobry moment na wysiew warzyw liściowych, które wcześniej łatwo się wyciągały do światła bez sztucznego doświetlania. Warto wysiać różne odmiany sałaty, musztardowców, rukoli wieloletniej czy jednorocznej, pak choi. Możemy je również końcem miesiąca spróbować wysiać do ziemi wraz ze szpinakiem i roszponką.

kapusta pak choy
Pak choi lepiej udaje się w uprawie jesiennej, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby próbować również wiosną.

Kapustne

Jeśli wciąż zastanawiasz się co siać w marcu to na rozsadę warto wysiać wczesne odmiany kapusty, brokuł, kalafior i kalarepę na wczesny zbiór czy jarmuż. Ważne jest aby sprawdzić na opakowaniu z nasionami czy dana odmian nadaje się na wczesny zbiór. Dobrym wyborem będzie również kapusta pekińska.

Warzywa wieloletnie

W marcu możemy pomyśleć o wysiewie warzyw, które będą nas karmić przez wiele lat a jest co siać. To dobry miesiąc na wysiew szparagów na rozsadę, szczawiu, szczypiorku czy nawet rabarbaru.

Szparagi z nasion
Wcześniejszy niż w marcu wysiew szparagów jest niewskazany. Rośliny wysiane później dogonią te wysiane w styczniu czy lutym.

Truskawki i poziomki

W marcu możemy siać na rozsadę również krzewinki owocowe. Jest to dobry moment na wysiew truskawki i poziomki na rozsadę. Te drugie jeszcze w tym samym sezonie odwdzięczą się niewielkim zbiorem owoców.

Co siać w marcu – siew do gruntu

Większość warzyw, które wysiewamy do gruntu w marcu powinny tam trafić w trzeciej dekadzie miesiąca ( jeśli pogoda na to pozwala). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żeby wcześniej wysiać takie warzywa jak pietruszkę, pietruszkę naciową, marchew, szpinak, pasternak czy koper. Pod koniec miesiąca do gruntu mogą trafić rozsady bobu i grochu, ale również możemy je wysiać bezpośrednio do gruntu. Możemy także wysiać rzodkiewkę, rzodkiew, rzepę, sałaty, rukolę, roszponkę, musztardowce, cebulę, jarmuż czy wysadzić czosnek wiosenny.

Zaglądnij również na stronę mojej pracowni MACZ Architektura

Share

You may also like...

2 komentarze

  1. 5 lutego, 2023

    […] Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw […]

  2. 7 stycznia, 2024

    […] Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram