Szparagi z nasion

Szparagi z nasion – czy taka uprawa w warzywniku jest możliwa?

Szparagi w ostatnich latach stają się coraz popularniejszym warzywem na polskich stołach. To warzywo kojarzone z wykwintną kuchnią, ale każdy znajdzie sposób przyrządzenia dopasowany do swojego gustu. Najczęściej wiosną, ale również jesienią można zakupić karpy szparagów gotowe do wysadzenia. Czy jednak możemy sami wysiać te warzywa? Czy szparagi z nasion się udadzą i jak to zrobić?

Szparagi z nasion – skąd pozyskać nasiona?

Szparagi wysiewamy z nasion, które są już popularne sprzedaży w naszym kraju. Można zakupić je chociażby u największych polskich producentów. Odmianę szparaga Argenteuil zakupimy w firmie Legutko czy PNOS Ożarów Mazowiecki. Odmiana Mary Washington jest dostępna w firmie Toraf. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby pozyskać nasiona ze szparagów u sąsiada czy rodziny. Często przy dorosłych roślinach można znaleźć kolejne niewielkie co jasno pokazuje, że dobrze się rozmnażają z nasion.

Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku

Młoda rozsada szparagów

Szparagi zielone czy białe?

Na opakowaniach z nasionami czy w sklepach z warzywami możemy znaleźć białe i zielone szparagi. Te szparagi z nasion, które wysiejemy mogą być i białe i zielone. Wynika to bowiem ze sposobu uprawy. Jeśli zbieramy szparagi wyrastające ponad ziemię będą mieć kolor zielony. Jeśli jednak uprawiamy je w kopcach i ucinamy szparagi pod ziemią to będą białe. Można też niekiedy natrafić na szparagi o kolorze fioletowym.

szparagi z nasion
Młode sadzonki szparagów

Kiedy i jak wysiać szparagi z nasion?

Najlepszy terminem wysiewu szparagów z nasion jest koniec marca i kwiecień. Te wysiane wcześniej i tak zostaną dogonione przez wysiane w odpowiednim terminie. Wysiewamy je w domu lub w ciepłym rozsadniku, w przepuszczalne podłoże. Do gruntu, wyrośnięte sadzonki, trafią około lipca. Można wysadzać je na rozsadnik (mogą tam też być wysiane i rosnąć do wiosny kolejnego roku) lub od razu na miejsce docelowe. Te sadzone z zakupionych karp zazwyczaj sadzi się w kwietniu do gruntu, choć termin jesienny też jest możliwy.

Przeczytaj również: Uprawa no-dig czyli warzywnik bez przekopywania

Gdzie i kiedy wysadzić szparagi do gruntu?

Miejsce pod uprawę szparagów powinno być dobrze przemyślane, gdyż dają plon przez kolejne kilkanaście lat. Warto od razu przygotować dobrze glebę. Choć w wielu artykułach można przeczytać, że szparagi nie są wymagające to jednak widać dużą różnicę w uprawie ich na bogatej w materię organiczną glebie. Ważne żeby była przepuszczalna. Sadząc je w cieplejszym miejscu ogrodu wcześniej wiosną będziemy cieszyć się ze zbiorów. Na docelową grządkę sadzonki szparagów możemy wysadzić już w lipcu lub przesadzić z rozsadnika wiosną kolejnego roku. Warto pamiętać o ściółkowaniu, aby utrzymać wilgotność w glebie. Dla szparagów przyjmuje się rozstawę ok. 150×45-50cm. Mimo to wielu ogrodników przydomowych stosuje mniejszą rozstawę pomiędzy rzędami i też cieszą się ze zbiorów. Dużo jednak zależy od mikroklimatu naszej działki.

Zapraszamy na nasz Instagram.

Share

You may also like...

4 komentarze

 1. 15 grudnia, 2022

  […] bukowysad@gmail.com Szparagi z nasion – czy taka uprawa w warzywniku jest możliwa? […]

 2. 15 grudnia, 2022

  […] Przeczytaj również: Szparagi z nasion – czy taka uprawa w warzywniku jest możliwa? […]

 3. 23 grudnia, 2022

  […] Przeczytaj również: Szparagi z nasion – czy taka uprawa w warzywniku jest możliwa? […]

 4. 7 stycznia, 2024

  […] warzyw, które będą nas karmić przez wiele lat a jest co siać. To dobry miesiąc na wysiew szparagów na rozsadę, szczawiu, szczypiorku czy nawet […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram