kiedy sadzić krzewy owocowe

Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce?

Choć w sklepach stale zwiększa się oferta owoców jagodowych to jednak coraz chętniej sadzimy je we własnych ogrodach. Doszliśmy wreszcie do momentu kiedy chcemy wiedzieć co jemy. Krzewy owocowe wydają owoce stosunkowo szybko w porównaniu do drzew owocowych. Dodatkowo zajmują znacznie mniej miejsca, są więc chętnie uprawiane w ogrodach przydomowych. Niekiedy zdarza się nam zakupić krzewy owocowe z przypadku. Wtedy właśnie pojawia się pytanie: Kiedy sadzić krzewy owocowe?

Przeczytaj również: Jakie wybrać krzewy owocowe aby cieszyć się owocami cały sezon?

Co zrobić przed sadzeniem krzewów?

Zanim zabierzemy się za sadzenie krzewów owocowych skupmy się na tym aby zapewnić im odpowiednie warunki. Poznajmy wymagania danego gatunku czy odmiany. Następnie znajdźmy w ogrodzie odpowiednie miejsce i przygotujmy je. Możemy przygotować większy obszar ziemi lub nawieźć tylko punktowo pod dany krzew. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak założyć przydomowy sad i jagodnik.

Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem?

Przyjmuje się, że sadzimy krzewy owocowe z gołym korzeniem kiedy jest wystarczająco wilgoci w glebie i stosunkowo ciepło. Oznacza to, że temperatura powietrza powinna być powyżej zera a ziemia niezamarznięta. Stąd też w naszym klimacie wyznacza się termin wiosenny i jesienny. Zazwyczaj są to marzec, kwiecień oraz październik, listopad. Trudno jednak patrzeć tylko na kalendarz, gdyż klimat się zmienia i końcem roku 2022 i początkiem 2023 odnotowaliśmy rekordowo wysokie temperatury. Temperatura powietrza wynosiła nawet kilkanaście stopni celsjusza na plusie. Dlatego właśnie nawet w styczniu możemy sadzić krzewy owocowe, jednak pilnujmy prognozy pogody aby nie zastał nas mróz.

Kiedy sadzić krzewy owocowe w doniczce?

Odpowiedź na pytanie kiedy sadzić krzewy owocowe, ale te w pojemnikach jest znacznie prostsza. Możemy je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Nie sadzimy jedynie w okresie zimowym, a więc możemy umieścić je w docelowym miejscu w tym samym czasie co krzewy z gołym korzeniem a także w pozostałych ciepłych miesiącach. Umownie jest to okres od marca do listopada, ale w przypadku ciepłej zimy możemy to robić znacznie dłużej.

Zaglądnij również na Forum Ogrodnicze Oaza.

Share

You may also like...

5 komentarzy

 1. 6 stycznia, 2023

  […] Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce? […]

 2. 6 stycznia, 2023

  […] Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce? […]

 3. 11 stycznia, 2023

  […] Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce? […]

 4. 12 stycznia, 2023

  […] Zacznijmy jednak od początku. Musimy zwrócić uwagę na termin sadzenia krzewów owocowych. Nieco inny jest on dla roślin z gołym korzeniem (te są zwykle tańsze) a inny dla tych w doniczkach. Krzewy owocowe w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Nie sadzimy jedynie gdy są mrozy i zamarznięta ziemia. Umownie przyjmuje się okres od marca do listopada, choć bywają takie roczniki jak 2023 – w styczniu również można było sadzić krzewy ze względu na wiosenną aurę. Krzewy z gołym korzeniem sadzimy wiosną (mniej więcej od marca do kwietnia) i jesienią od października do listopada. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce? […]

 5. 25 stycznia, 2023

  […] Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram