luty w sadzie

Luty w przydomowym sadzie i jagodniku

Luty w ogrodzie czy przydomowym sadzie kojarzy się z planowaniem i raczej niewielką ilością prac. Jest to jednak miesiąc, w którym po zimowej przerwie zwiększamy częstotliwość prac przy roślinach. Oczywiście jest to zależne od warunków pogodowych w danym roku. Może się okazać, że w przypadku mroźnej pogody przełożymy część prac na marzec. Możliwe jest również rozwiązanie zupełnie odwrotne jak chociażby w styczniu 2023, kiedy to rekordowo wysokie temperatury pozwoliły na chociażby przesadzanie krzewów czy drzew owocowych. W tym rozważaniu załóżmy jednak w miarę normalny rocznik i zastanówmy się nad tym co możemy robić w ogrodzie. Jaki więc jest luty w przydomowym sadzie i jagodniku?

Bielenie pni drzew owocowych

Jest to praca, która powinna być wykonana już na początku stycznia lub nawet w grudniu. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś pora nadgonić prace lub uzupełnić ubytki wapna na korze. Stosuje się różne materiały do bielenia, jednak najpopularniejsze jest wapno do bielenia. Jest ono łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Bielenie drzew owocowych ma na celu odbijanie promieni słonecznych od kory drzewa, która dzięki temu się tak bardzo nie nagrzewa. W związku z tym soki w roślinie nie zaczną tak szybko krążyć a mocny mróz nie zetnie ich. Dzięki temu unikniemy pękania kory co prowadzi do licznych chorób drzew.

luty w sadzie
W lutym wciąż warto bielić pnie drzew owocowych jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce?

Luty w sadzie i jagodniku – przygotowanie do sezonu

Wydłużający się dzień i coraz częściej przebijające się przez chmury promienie słońca zachęcają do prac w ogrodzie czy sadzie. Jednak jeszcze z wieloma z nich należy się wstrzymać. Ważne jest jednak przygotowanie się do sezonu i zaplanowanie prac czy nowych nasadzeń. Nie zrobimy tego jednak bez przeglądnięcia roślin. Warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić czy na krzewach czy drzewach owocowych nie ma ran czy oznak chorób. Warto sprawdzić czy nie przemarzły a szczególnie w przypadku młodszych nasadzeń czy korzenie nie zostały zniszczone przez gryzonie. W końcu pod śniegiem, bez naszej wiedzy mogło dziać się wiele. Nornice chętnie spulchniają wierzchnią warstwę gleby niszcząc korzenie, które są przysmakiem karczowników. Może się okazać, że wiosną wyciągniemy drzewo bez korzenia lub korzenie zostaną naruszone.

Cięcie drzew i krzewów

Luty w sadzie czy jagodniku to również pierwsze cięcie. W dużych sadach, jagodnikach czy winnicach te prace rozpoczyna się już nawet jesienią a bardzo często w styczniu. Przy mniejszym areale dobrym terminem jest początek marca, ale niektóre drzewa czy krzewy możemy zacząć przycinać w drugiej połowie lutego. Zwróćmy uwagę, aby przycinać je przy stosunkowo ciepłej i suchej aurze. Unikajmy większych mrozów, choć przyjmuje się, że można ciąć przy temperaturze do -5 stopni. Warto jednak wstrzymać się kilka dni i wykonać te pracę w lepszych warunkach. Każde cięcie smarujemy maścią ogrodniczą aby zabezpieczyć rany przed chorobami. Druga połowa lutego to odpowiedni czas na cięcie jagody kamczackiej, porzeczki, agrestu, porzeczkoagrestu, winorośli, jabłoni oraz gruszy. Nieco wcześniej możemy ciąć aktinidie.

Przeczytaj również: Co wysiewać w lutym? – rozsady warzyw

Zrazy do szczepienia, sztobry do ukorzeniania

Jeśli planujemy szczepienie drzew owocowych czy ukorzenianie roślin warto zaplanować takie prace już podczas cięcia. Stąd też luty w sadzie czy jagodniku obfituje w dodatkowe prace. Zrazy to kawałki gałązek drzew owocowych, które wykorzystamy do zaszczepiania odmiany na innym drzewie. Z kolei sztobry wykorzystuje się do ukorzeniania sadzonek zdrewniałych wiosną a takie sztobry najczęściej pobiera się z winorośli. Nic nie stoi na przeszkodzie aby tą metodą ukorzeniać także porzeczki czy agrest co jest bardzo łatwe. Czasem tę metodę stosuje się również w przypadku jagody kamczackiej czy borówki amerykańskiej. W lecie za to ukorzenia się pędy zielone lub półzdrewniałe.

Przeczytaj również: Sadzonki półzdrewniałe jako sposób rozmnażania roślin

Ukorzenianie sztobrów winorośli to najpewniejszy sposób rozmnażania tych roślin.

Lepy na owady

Już w lutym rozpoczyna się kolejna fala migracji owadów na drzewa owocowe. Stąd właśnie aby ograniczyć ilość oprysków przeciw szkodnikom możemy zastosować lepy przeciw owadom. Jest to taśma, którą przykleja się na pień drzewa a jeśli ma ono podporę to również na tę podporę. Wyłapuje ona migrujące owady i ogranicza ich ilość. Czynność należy powtórzyć gdy lep się zapełni. Jest to również metoda ograniczenia mszycy poprzez zatrzymywanie mrówek.

Opaski lepowe na drzewka owocowe pomagają w zwalczaniu szkodników.

Luty w sadzie a nawożenie / wapnowanie

Luty w sadzie czy jagodniku to dobry moment na rozpoczęcie nawożenia obornikiem czy kompostem. Jeśli nie ma śniegu rozkładamy warstwę obornika czy kompostu pod koroną drzewa lub obok krzewu owocowego. Należy pamiętać aby odsunąć nawóz nieco od pnia. Możemy też zdecydować się na nawożenie bez-azotowe a azot uzupełnić kilka tygodni później lub w kolejnym roku. Na kwaśnych glebach możemy zdecydować się na wapnowanie czy nawożenie popiołem ze spalania drewna. O tym drugim przeczytasz we wpisie: Popiół drzewny jako nawóz – jak go stosować?

Oprysk brzoskwini przeciw kędzierzawości

Uprawa brzoskwini czy nektaryny jest dość trudna zwłaszcza ze względu na choroby. Najtrudniejszą do zwalczenia jest kędzierzawość liści brzoskwini. Niezwykle trudne jest wygranie z tą chorobą środkami w 100% ekologicznymi. Ważne w przypadku kędzierzawości jest wstrzelenie się w odpowiedni termin z opryskiem. Musi on zostać wykonany w momencie nabrzmiewania pąków, ale przed ich pękaniem. Moment ten często wypada właśnie w lutym, dlatego warto obserwować drzewka. Jednocześnie zwróćmy uwagę jakiej minimalnej temperatury wymaga dany oprysk a jest to zazwyczaj w okolicach +6 czy +8 stopni C.

Luty w sadzie i jagodniku – co jeszcze możemy robić?

Wiele prac w tym miesiącu jest uzależnione od pogody. Jeśli warunki atmosferyczne i gleba pozwalają na sadzenie czy przesadzanie to możemy to robić. Jednak zwykle lepiej wstrzymać się do marca a w lutym skupić się np. na budowie domu dla murarek. Warto również zaplanować nowe nasadzenia, zamówić nowe rośliny czy nasiona.

Zapraszam również na Forum Ogrodnicze Oaza

Share

You may also like...

1 Response

  1. 26 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Luty w przydomowym sadzie i jagodniku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram