kiedy wysiewać pomidory

Kiedy siać pomidory – rozsada pomidorów sadzonych do gruntu

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w naszych warzywnikach, ale jednocześnie jedne z najtrudniejszych w uprawie. W internecie można zauważyć ogromne zainteresowanie odmianami, krzyżowaniem, szczepieniem, jednak wciąż początkujący ogrodnicy popełniają wiele błędów. Zwykle wynika to z chęci jak najszybszego rozpoczęcia uprawy. W uprawie pomidorów jednak bardzo ważny jest termin wysiewu oraz warunki jakie im zapewnimy już od pierwszego dnia po wysiewie. Skupmy się więc na podstawach rozsady pomidorów. Kiedy siać pomidory z myślą o uprawie gruncie czy nieogrzewanym tunelu?

Przeczytaj również: Pomidory odporne na zarazę ziemniaka – jakie odmiany wybrać?

Kiedy siać pomidory?

Na to pytania nie ma idealnej odpowiedzi. Zależy to bowiem od wielu czynników. Skupmy się jednak na uprawie w gruncie czy nieogrzewanym tunelu. W naszym klimacie przymrozki w połowie maja tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka to niemalże pewnik. Trafiają się roczniki, w których one nie występują oraz obszary gdzie nie sięgają. Przyjmijmy jednak, że wysadzamy gotowe sadzonki dopiero po 15 maja, jako że pomidory to rośliny ciepłolubne a każdy spadek temperatury poniżej 0 może je zabić.

Choć wielu początkujących ogrodników wysiewa pomidory w lutym to jest to niewątpliwie nieodpowiedni termin. Otrzymamy dzięki temu większe sadzonki, ale będziemy się z nimi męczyć znacznie dłużej. Dodatkowo takie sadzonki będą słabsze przez brak odpowiedniej ilości światła w lutym. Pamiętajmy również, że mniejsze sadzonki lepiej się przyjmują w gruncie. Odpowiednio przygotowana rozsada pomidora potrzebuje 6-8 tygodni wzrostu. Z tego wynika, że dobrym terminem wysiewu będzie od połowy marca a nawet nieco później do pierwszej dekady kwietnia. Pomidory z późniejszych terminów też zaowocują, jednak nie zbierzemy z nich tylu owoców co z tych wysianych wcześniej.

Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw

pomidor honey moon f1
Własny pomidor, zerwany prosto z krzaka smakuje zupełnie inaczej niż pomidory ze sklepu.

Dobra rozsada pomidora – co ma na nią wpływ?

Podczas pracy nad rozsadą pomidora nie jedynym pytaniem jest kiedy siać pomidory. Ważne jest również jak to robić i co ma na to wpływ. Przede wszystkim ważna jest temperatura pomieszczenia. Najlepsza temperatura podczas wschodów to ta powyżej 20 stopni C, w okolicach 22-25 stopni. Po wschodach ta temperatura może zostać zmniejszona, ponieważ przy zbyt wysokiej temperaturze a niedostatku światła pomidory będą się wyciągać. Oznacza to, że wątłe rośliny będą się wyciągać ku górze. Można to zniwelować poprzez głębsze posadzenie sadzonki pomidora podczas pikowania. Później utrzymujemy temperaturę w okolicach 20-22 stopni C a jeśli doświetlamy rośliny lub jest dużo słońca ta temperatura może być nieco wyższa. Właśnie to nasłonecznienie ma bardzo duże znaczenie przy rozsadzie pomidora.

O tym jak przygotować rozsadę pomidora dowiesz się z wpisu: Jak siać pomidory na rozsadę? Rozsada pomidorów krok po kroku

Na pytanie kiedy siać pomidory można by odpowiedzieć, że wtedy kiedy jest wystarczająco światła. Połowa marca w Polsce wiąże się z dłuższym dniem, jak również z większą ilością dni z operującym słońcem. Ważne jest również podłoże do wysiewu. Dobrze jest mieć swoje własne sprawdzone. Nie będziemy tu polecać naszego, którego używamy, stąd też zachęcamy do testowania i sprawdzania.

Zaglądnij na stronę mojej pracowni MACZ Architektura

Share

You may also like...

4 komentarze

 1. 23 grudnia, 2022

  […] Przeczytaj również: Kiedy wysiewać pomidory? […]

 2. 5 stycznia, 2023

  […] Przeczytaj również: Kiedy wysiewać pomidory – rozsada pomidorów sadzonych do gruntu […]

 3. 30 stycznia, 2023

  […] Na grupach o uprawie warzyw temat rozsad pojawia się już na początku stycznia. Zwykle jednak nie są to pomidory a inne warzywa. Mimo to wciąż popełnia się wiele błędów w kwestii terminu wysiewu pomidorów. Odpowiednio przygotowana rozsada pomidorów potrzebuje od wysiewu do wysadzenia do gruntu 6 do 8 tygodni. Przyjmując, że wiosenne przymrozki kończą się około 15 maja (a nie zawsze tak jest) to optymalnym terminem wysiewu będzie połowa marca do początku kwietnia. Oczywiście mowa tu o wysiewie pomidorów do gruntu lub nieogrzewanych tuneli foliowych. W przypadku ogrzewanej szklarni wysiewać można wcześniej. Więcej o tym kiedy wysiewać pomidory przeczytasz we wpisie: Kiedy wysiewać pomidory – rozsada pomidorów sadzonych do gruntu. […]

 4. 5 lutego, 2023

  […] Termin siewu pomidorów uzależniony jest od momentu wysadzenia do gruntu. Najczęściej robimy to po ustaniu wiosennych przymrozków, czyli mniej więcej po połowie maja. Rozsada pomidorów potrzebuje do wzrostu 6 do 8 tygodni. Z tego względu odpowiednim terminem siewu do uprawy w gruncie lub nieogrzewanych tunelach jest połowa marca do początku kwietnia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram