jak siać pomidory

Jak siać pomidory na rozsadę? Rozsada pomidorów krok po kroku

Uprawa pomidorów i w zasadzie samo pytanie jak siać pomidory jest bardzo popularne w internecie. Już od stycznia wielu ogrodników chciałoby wysiewać pomidory. Warto się z tym jednak wstrzymać. O tym jak i kiedy siać pomidory na rozsadę w sposób uproszczony przedstawiam w poniższym artykule. Bardziej szczegółowy opis znajdziesz w artykule: Rozsada pomidorów czyli jak wysiewać i dbać o sadzonki pomidora

jak siać pomidory
Rozsada pomidorów powinna być podniesiona względem ramy okna.

Kiedy siać pomidory

Termin siewu pomidorów uzależniony jest od momentu wysadzenia do gruntu. Najczęściej robimy to po ustaniu wiosennych przymrozków, czyli mniej więcej po połowie maja. Rozsada pomidorów potrzebuje do wzrostu 6 do 8 tygodni. Z tego względu odpowiednim terminem siewu do uprawy w gruncie lub nieogrzewanych tunelach jest połowa marca do początku kwietnia.

Pojemniki do wysiewu

Pytanie jak siać pomidory jest ważne, ale kolejną ważną kwestią jest również do czego siać. Wysiewać możemy do dowolnego pojemnika lub wcześniej podkiełkować na waciku. Ważniejsze są pojemniki, do których posadzimy pomidory po pikowaniu. Powinny być odpowiednio duże a sadzimy do nich po jednej sadzonce. Najlepiej żeby była to doniczka P9 lub większa (są doniczki produkcyjne 9x9x14cm). Można również zastosować butelki po napojach, kartony po sokach, kubki po piwie.

pojemniki rozsada pomidorów
Pojemnik P9 (9x9x9cm) i wyższy 9x9x14cm.

Podłoże do wysiewu pomidorów

Najlepiej wybrać to sprawdzone, którego używaliśmy już wcześniej. Możemy je stworzyć samemu, ale łatwiejszy jest zakup. W pierwszym etapie powinno być to podłoże do wysiewu warzyw. Możemy je zmieszać z perlitem. Po pikowaniu sadzimy do takiego samego podłoża i później nawozimy lub od razu sadzimy do podłoża do uprawy warzyw, które ma więcej nawozu. Trzeba jednak przetestować podłoże, którego używamy aby nie „spaliło” sadzonek.

Jak siać pomidory?

Nasiona pomidorów siejemy od razu do podłoża (przysypujemy cienką warstwą ok. 0,5cm podłoża). Następnie spryskujemy wodą i utrzymujemy możliwie stałą wilgotność podłoża. Pomidor potrzebuje do skiełkowania temperatury nieco powyżej 20 stopni C. Jest to temperatura około 20-24 stopnie. Kiełkuje zwykle po kilku dniach. Nie jest to jedyna odpowiedź na to jak siać pomidory. Możemy również nasiona podkiełkować na wacikach a nasiona z zaczątkiem korzenia wsadzić do podłoża. Niekiedy do siewu stosuję się sam perlit a następnie przenosi do podłoża.

Przeczytaj również: Pomidory odporne na zarazę ziemniaczaną – jakie odmiany wybrać?

pomidor dwarf saucy mary
Pomidory Dwarf są odporniejsze na braki oświetlenia w trakcie rozsady.

Warunki dla rozsady pomidorów

Sadzonki pomidora potrzebują dużo światła słonecznego dlatego trzymamy je na najbardziej doświetlonym parapecie, ponad ramą okna. Stąd też warto podłożyć coś pod pojemniki z rozsadą pomidora, aby była nieco wyżej. Potrzebuje ona temperatury w okolicach 20 stopni C, a nieco niższej nocą (16 stopni). Ważne jest aby zachować stosunek temperatury do oświetlenia. Przy zbyt małym nasłonecznieniu a wysokiej temperaturze sadzonki będą się wyciągać. Rozsadę pomidora trzymamy w domu lub ogrzewanym tunelu. Dopiero podczas hartowania wynosimy ją na zewnątrz.

Pikowanie pomidorów

Ważne jest nie tylko jak siać pomidory, ale również co później z nimi robić. Jednym z najważniejszych elementów rozsady pomidora jest pikowania. Wybieramy na tym etapie najmocniejsze sadzonki i przenosimy każdą do oddzielnego (możliwie dużego) pojemnika. Pikujemy w momencie gdy pomidor rozwinie pierwsze liście właściwe (nie liścienie). Jednocześnie podczas pikowania sadzimy siewkę znacznie głębiej, aby wytworzyła możliwie dużo korzeni z łodygi. Jest to również sposób na wyciągnięte sadzonki.

jak siać pomidory
Podczas pikowania przesadzamy każdą roślinę do oddzielnej doniczki.

Podlewanie rozsady

Podlewamy rzadziej a obficiej, jednak trzeba stale kontrolować podłoże aby pomidory nie były przelane. Początkowo podlewamy od góry a później (po pikowaniu, gdy roślina rozbuduje system korzeniowy) możemy podlewać rozsadę do podstawki. Dzięki temu zachęcimy ją do poszukiwania wody i rozwoju systemu korzeniowego, niezwykle ważnego w kolejnych etapach uprawy.

Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw

Nawożenie pomidorów

Nawożenie rozsady pomidorów powinno być bardzo delikatne. Jest ono uzależnione od podłoża jakie zastosujemy. Trzeba mieć w tej kwestii nieco wprawy. Pomidory jasno określają braki pokarmowe lub ich nadmiar. Jeśli dolne liście zasychają musimy pilnie nawieźć pomidory. Wywinięte do góry liście oznaczają przenawożenie. Zmiana koloru roślin na fioletowy to zwykle oznaka problemów z pobieraniem fosforu. W pierwszej kolejności należy upewnić się czy nie wynika to ze zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu utrudniającej pobieranie fosforu. Nawozy trzeba stosować w odpowiednich dawkach i lepiej podać ich mniejszą dawkę niż zbyt dużą. Może to być kompost, rozcieńczone gnojówki lub specjalistyczne nawozy do pomidorów.

czarne pomidory
Czarne odmiany pomidorów stają się coraz bardziej popularne w polskich ogrodach.

Hartowanie rozsady

Hartowanie rozsady jest elementem obowiązkowym przed wysadzeniem do gruntu czy szklarni. Należy je przeprowadzać przed około 7 do 10 dni. Robimy to stopniowo przyzwyczajając sadzonki pomidorów to chłodu, słońca oraz wiatru. Początkowo jest to chwila prze otwartym oknie, ale z czasem wydłużamy ten czas.

Wysadzanie sadzonek do gruntu

Wiemy już jak siać pomidory na rozsadę. Pora je wysadzić do gruntu. Robimy to po ustąpieniu przymrozków. Najczęściej jest to po tzw. Zimnej Zośce czyli po 15 maja. Czasem jednak, w zależności od regionu te przymrozki występują później. W ogrzewanych szklarniach możemy wysadzać je wcześniej, ale ziemia musi być odpowiednio ogrzana. Pamiętajmy, że przy temperaturze poniżej 10 stopni C pomidor zatrzymuje rozwój a poniżej 0 stopni C ginie.

rozsada pomidorów
Odpowiednie hartowanie sadzonek pomidorów wzmacnia je i poprawia ich kondycję.

Zapraszam również na stronę mojej pracowni MACZ Architektura

Share

You may also like...

2 komentarze

  1. 1 lutego, 2023

    […] O tym jak przygotować rozsadę pomidora dowiesz się z wpisu: Jak siać pomidory na rozsadę? Rozsada pomidorów krok po kroku […]

  2. 5 lutego, 2023

    […] Pomidor to dla wielu ogrodników święty Graal ogrodnictwa. Poszukujemy coraz to nowszych, ciekawszych odmian. Analizujemy sposób wysiewu, kiełkowania, podłoże, oświetlenie czy temperaturę. Następnie próbujemy trafić w idealny moment wysadzenia pomidorów do gruntu czy szklarni. Niewątpliwie rozsada pomidorów to dla wielu skomplikowany proces. Stąd też wytłumaczę jak wysiewać pomidory, aby był to proces przyjemny a uprawa pomidora nie nastręczała problemów. Jest to dokładne opracowanie a wersję skróconą znajdziesz pod wpisem: Jak siać pomidory na rozsadę? Rozsada pomidorów krok po kroku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram