co wysiewać w lutym

Co wysiewać w lutym? – rozsady warzyw

Luty to miesiąc kiedy coraz mocniejsze promienie słońca zachęcają do wysiewu warzyw. Choć już początek roku wzmaga chęć pracy przy rozsadach to styczeń nie jest jeszcze dobrym miesiącem na takie prace. Co można wysiewać w styczniu przeczytasz we wpisie: Co wysiewać w styczniu? – wczesne rozsady warzyw. Skupmy się jednak na tym co można wysiewać w lutym, gdyż możliwości są znacznie większe. Warto jednak przemyśleć każdy wysiew, gdyż przy niewielkiej ilości światła rośliny będą się wyciągać i będą słabe. Czasem lepiej poczekać tydzień lub dwa i cieszyć się zdrową rozsadą. Każdy rok jest jednak inny i to co uda się w danym roku w lutym, w innym sezonie będzie zdrowo rosło dopiero w marcu.

Z wysiewem jakich warzyw jeszcze się wstrzymać?

Wielu ogrodników już w lutym wysiewa pomidory z myślą o uprawie w gruncie, arbuzy, dynie czy ogórki. Bez szklarni czy ciepłego inspektu taka uprawa się nie uda. Potrzebują one sporo światła a ich rozsada bardzo szybko rośnie. Otrzymamy wątłe, wyciągnięte sadzonki. Inaczej może być w przypadku gdy doświetlamy rozsady. Mimo to rozsada pomidora potrzebuje do wzrostu 6-8 tygodni a dyni wystarczy nawet miesiąc.

Co wysiewać w lutym?

W tym miesiącu wysiewamy wciąż na rozsady, chyba, że dysponujemy szklarnią gdzie ziemia jest rozmarznięta i możemy próbować końcem miesiąca wczesnych wysiewów do gruntu. Skupmy się jednak na rozsadzie w pomieszczeniu.

Bób, groszek

W drugiej połowie lutego możemy zacząć wysiew na rozsadę bobu i groszku. Jeśli nie mamy miejsca na parapetach lepiej wysiać te warzywa wprost do gruntu końcem marca. Ich zbiór nie będzie dużo opóźniony w stosunku do roślin z rozsady. Warto wtedy skupić się na wczesnych odmianach np. bobie odmiany Bizon.

bób na grządce
Grządka z bobem (w tle). Wcześnie wysiany bób lepiej plonuje i omijają go choroby.

Oberżyna, papryka

Warto również wysiać warzywa ciepłolubne, które potrzebują dużo czasu na wzrost. Są to oberżyna (bakłażan) i papryka – głównie jej ostre odmiany, ale późne odmiany papryki słodkiej również ucieszą się z takiego terminu. Róbmy to jednak w drugiej połowie miesiąca a termin marcowy nie wyklucza lepszych zbiorów.

Przeczytaj również: Luty w przydomowym sadzie i jagodniku

Por

Jeśli zastanawiasz się co wysiewać w lutym to warto skupić się na porze a w zasadzie na jego wczesnych odmianach. Z tymi późniejszymi warto się jeszcze wstrzymać. Dokładny termin wysiewu każdego warzywa można sprawdzić na opakowaniu z nasionami.

co wysiewać w styczniu
Por to warzywo, które wysiewamy jako jedno z najwcześniejszych.

Cebula

W lutym można wysiewać również cebulę. Co prawda dobrym terminem wysiewu na rozsadę wielu odmian cebuli jest marzec, ale są odmiany które potrzebują więcej czasu. Jest to np. odmiana Globo, która rośnie bardzo duża, ale jest późną odmianą. W jej przypadku wysiew na początku lutego jest wręcz wskazany. Trudno więc uogólniać, gdyż każda odmiana ma własne wymagania.

co wysiewać w lutym
Cebula Globo rośnie bardzo duża, trzeba jednak pamiętać o właściwym terminie wysiewu.

Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku

Warzywa liściowe

W tym miesiącu możemy również rozpocząć wysiew różnych sałat, musztardowców, szpinaku czy rukoli. Warto jednak robić to w drugiej połowie lutego, a jeszcze lepiej poczekać do marca. Jeśli będzie zbyt mało światła sałaty będą się wyciągać i uzyskamy słabe sadzonki.

szpinak na grządce
Szpinak warto również wysiać na grządkę jesienią, by wczesną wiosną cieszyć się obfitymi plonami.

Pak Choi

Uprawa kapusty Pak Choi w Polsce, w przydomowym warzywniku staje się coraz bardziej popularna. To idealne warzywo na jesienny zbiór, jednak może się udać również na wczesny, wiosenny zbiór. Trzeba jednak idealnie trafić z terminem wysiewu. Przy zbyt wysokiej temperaturze ta roślina wybije w kwiat, więc musimy wysadzić rozsadę możliwie najwcześniej. Z tego względu lutowy termin wysiewu może okazać się właściwy. Pamiętajmy jednak, że rozsady Pak Choi czy sałat nie potrzebują tak wysokich temperatur jak chociażby papryki czy pomidora. W zbyt ciepłym pomieszczeniu, przy niewielkiej ilości światła szybko się wyciągną.

kapusta pak choy
Przygotowanie rozsady Pak Choi jest bardzo proste. Problemem w uprawie jest trafienie w odpowiedni termin wysadzenia do gruntu.

Warzywa kapustne

W lutym możemy również rozpocząć wysiew wczesnych odmian kapusty, kalafiora, kalarepy i brokuła. Lepiej wstrzymać się z tym do końca miesiąca i pilnować odpowiedniego stosunku światła do temperatury. Ważne jest również, aby dobrać odpowiednią odmianę do tego terminu wysiewu. Na opakowaniach tych warzyw spotkamy się w dużej części z terminem marcowym, ale są również odmiany przeznaczone do wcześniejszych wysiewów. Warto spróbować wysiewu części roślin końcem lutego a części w marcu.

Seler

Luty to odpowiedni czas wysiewu selera, tak korzeniowego jak i naciowego. Są to rośliny, których rozsada potrzebuje dużo czasu na wzrost a dodatkowo dużo ciepła. Wysadzamy je do gruntu dopiero po ustąpieniu przymrozków.

Wysiewy do gruntu

Ostatnie zimy w naszym kraju są bardzo delikatne i trafiają się krótsze lub nawet bardzo długie okresy kiedy ziemia nie jest zamarznięta. Możemy wtedy wysiać warzywa, które nadają się do siewu ozimego. Są to pietruszka, pasternak, marchew, koper. Można także spróbować z wysiewem szpinaku (udawał mi się taki wysiewany do gruntu w styczniu). Przy takiej aurze nic nie stoi na przeszkodzie żeby wysadzić również czosnek ozimy, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

pietruszka wysiew ozimy
Pietruszka z siewu ozimego niejednokrotnie plonuje lepiej niż z siewu wiosennego. Pietruszka długo kiełkuje i potrzebuje dużo wilgoci, stąd też wczesny termin zapewnia wilgoć w glebie.

Co jeszcze możemy wysiewać w lutym?

Jest to dobry termin na wysiew chociażby niektórych odmian poziomek. Możemy również końcem miesiąca spróbować z truskawkami.

Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw

Pamiętajmy, że każde warzywo wymaga innych warunków cieplnych, nasłonecznienia czy czasu na wzrost. Postarajmy się zapewnić im optymalne warunki i z tego względu czasem lepiej poczekać z wysiewem. W marcu dnie stają się dłuższe i jest to zauważalne w uprawie rozsady, która w tym miesiącu staje się bardziej krępa, silna. Dodatkowo sprawdzajmy terminy wysiewu nasion na opakowaniach z nimi.

Zapraszamy również na nasz Pinterest.

Share

You may also like...

3 komentarze

  1. 15 grudnia, 2022

    […] Przeczytaj również: Co wysiewać w lutym? […]

  2. 26 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Co wysiewać w lutym? – rozsady warzyw […]

  3. 5 lutego, 2023

    […] rozsad (pomijając siew ozimy jeśli był możliwy) a o tym co siać w lutym przeczytasz we wpisie: Co wysiewać w lutym? Marzec zaś to miesiąc kiedy ziemia zaczyna się ocieplać i poza dopieszczaniem i wysiewem nowych […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram