jak sadzić krzewy owocowe

Jak sadzić krzewy owocowe?

Z roku na rok coraz bardziej doceniamy to co swoje. Znacznie chętniej niż jeszcze kilka lat temu Polacy uprawiają warzywa, ale również sadzą drzewa czy krzewy owocowe. Te ostatnie są o tyle wdzięczne, że nie ma przy nich dużo pracy a odpłacają się już po kilku latach sporymi zbiorami. Niektóre z nich owocują już w tym samym sezonie, w którym zostały posadzone wiosną. Najważniejszą kwestią jest jednak rozpoczęcie uprawy. Jak więc sadzić krzewy owocowe?

Kiedy sadzić krzewy owocowe?

Zacznijmy jednak od początku. Musimy zwrócić uwagę na termin sadzenia krzewów owocowych. Nieco inny jest on dla roślin z gołym korzeniem (te są zwykle tańsze) a inny dla tych w doniczkach. Krzewy owocowe w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Nie sadzimy jedynie gdy są mrozy i zamarznięta ziemia. Umownie przyjmuje się okres od marca do listopada, choć bywają takie roczniki jak 2023 – w styczniu również można było sadzić krzewy ze względu na wiosenną aurę. Krzewy z gołym korzeniem sadzimy wiosną (mniej więcej od marca do kwietnia) i jesienią od października do listopada. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce?

Jak sadzić krzewy owocowe – przygotowanie stanowiska

Najważniejsze w uprawie roślin jest odpowiednie stanowisko. Dobieramy takie gdzie nie będzie roślinom brakowało słońca ani wody. Jeśli posiadamy bardzo żyzną glebę o odpowiednim ph to nawet jeśli posadzimy po prostu krzewy to będą dobrze rosnąć. Nieco inaczej sprawa wygląda gdy nasza gleba jest kiepskiej jakości. Przy uprawie większej ilości krzewów owocowych najlepiej zająć się użyźnieniem większego obszaru a opisałem to we wpisach: Jak założyć sad i jagodnik przydomowy oraz Przygotowanie gleby pod sad.

Sadząc kilka krzewów możemy przygotować glebę punktowo pod docelowo nasadzenie. Zwróćmy jednak uwagę na wymagania danej rośliny. Jagoda kamczacka czy porzeczka wymagają innego ph gleby niż borówka amerykańska czy żurawina. Te dwie ostatnie potrzebują niskiego ph w okolicach 4, stąd też do dołka dodajemy torfu lub kwaśnego kompostu. Sadzenie borówki amerykańskiej wygląda tak samo jak innych krzewów z tym wyjątkiem, że zapewniamy podłoże o niższym ph. Więcej na ten temat we wpisie: Dlaczego borówka amerykańska nie rośnie?

Jak sadzić krzewy owocowe?

Samo sadzenie jest bardzo proste. W pierwszej kolejności kopiemy dołek. Powinien być on szerszy a dość płytki. Większość krzewów płytko się korzeni stąd też nie potrzebujemy głębokich wykopów jak dla drzewek owocowych czy winorośli. Wystarczy głębokość 30cm i średnica zależna od naszych chęci i potrzeb, ale najlepiej od 60cm średnicy wzwyż. Od tego co damy do dołka zależy jak będzie rosnąć dany krzew. Są różne szkoły wypełniania dołków pod sadzenie krzewów. Niektórzy dają na spód dołka obornik, na niego odrobinę ziemi i na to sadzą krzewy owocowe. Inni mieszają obornik z ziemią i dodają kompostu.

jak sadzić krzewy owocowe
Krzewy owocowe po posadzeniu można wyściółkować np. przekompostowanym obornikiem, ale również kartonami, słomą, zrębką, trawą czy liśćmi.

Osobiście wykonuję tak szerokie wykopy a nawet i szersze gdyż wypełniam dołek niemalże w całości materią organiczną zmieszaną z lokalną ziemią. Sadząc jagody kamczackie, porzeczki czy agrest wypełniał dołek niemalże w całości kompostem (częściowo także nieprzerobionym jeśli nie dysponuję innym). Mieszam ten kompost z lokalną ziemią i dodaję mączki bazaltowej lub popiołu (mam niskie ph gleby – do borówek nie stosuję). W przypadku borówek amerykańskich można mieszać lokalną glebę z torfem i kwaśnym kompostem. Krzewy owocowe sadzimy na taką głębokość jak rosły w doniczkach lub nieco głębiej. Jeśli sadzimy krzewy o gołym korzeniu to zakopujemy korzeń patrząc do jakiej głębokości krzew rósł wcześniej.

system korzeniowy krzew owocowy
Krzewy owocowe mają dość płytki system korzeniowy, więc nie ma potrzeby wykonywania głębokich wykopów.

Co po posadzeniu?

Wiecie już jak sadzić krzewy owocowe, ale co później? Niektórzy je tak pozostawiają i plewią kilka razy w sezonie. W końcu zarośnięte krzewy owocowe będą słabo rosnąć i plonować. Dobrą praktyką jest ściółkowanie krzewów tym co posiadamy – najlepiej naturalnymi materiałami. Osobiście stosuję odrobinę przekompostowanego obornika (można go dać również do dołka), który przykrywam kartonem. Karton odetnie światło słoneczne chwastom. Sam karton jednak wygląda nieestetycznie i szybko przerosną go chwasty. Warto więc zastosować na niego naturalną ściółkę z trawy, słomy, liści czy zrębek. Zatrzymają wzrost chwastów, ale również utrzymają wilgoć w glebie. Z czasem się rozłożą pełniąc rolę naturalnego nawozu.

borówka nie rośnie
Borówki amerykańskie wymagają niższego ph gleby niż większość krzewów owocowych.

Zapraszam na Forum Ogrodnicze Oaza.

Share

You may also like...

1 Response

  1. 25 stycznia, 2023

    […] Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie jak założyć przydomowy sad i jagodnik. Pora więc na sadzenie drzew i krzewów. Jest to najprzyjemniejsza część. Jedynie przyjemniej będzie rozkoszować się obfitymi plonami. Jeśli odpowiednio przygotowaliśmy glebę to możemy w nią sadzić nasze rośliny. Możemy również dodatkowo zaprawić dołki przed ich posadzeniem. Są różne szkoły. Jedni zaprawiają, aby dać roślinom lepszy start a inni obawiają się, że po wykorzystaniu tego nawozu korzenie roślin zatrzymają się w tej sztucznie wytworzonej donicy. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Jak sadzić krzewy owocowe? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram