jak szybko kompostować

12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować

Kompostowanie to niezwykle prosty z naszego punktu widzenia proces. Wystarczy wrzucić materiał na pryzmę i za rok czy półtorej cieszyć się gotowym kompostem. Czy jednak nie można przyspieszyć tego procesu? Okazuje się, że tak i nie zawsze wymaga od nas dużego nakładu pracy. Przy odpowiednim przygotowaniu pryzmy i nawet jednokrotnym przerzuceniu ten czas może się skrócić do nawet 6 miesięcy. W przypadku metody na gorąco, przy znacznie większym nakładzie pracy, uzyskamy gotowy kompost nawet w niecały miesiąc. Jak więc szybko i przyjemnie kompostować materiały?

1. Jak szybko kompostować a wielkość pryzmy kompostowej

Odpowiednio przygotowana pryzma powinna mieć wysokość przynajmniej 1m i szerokość powyżej 1m, długość nie ma większego znaczenia, może to być nawet 100m. Jeśli kompostujemy w pojemnikach zwróćmy uwagę na szczeliny doprowadzające powietrze oraz ułożenie na spodzie przepuszczalnej warstwy np. z gałęzi, która poza przepuszczaniem zbyt dużej ilości wody doprowadzi również tlen do dolnej części pryzmy.Wielkość pryzmy ma znaczenie ze względu na utrzymanie temperatury wewnątrz niej.

Jeśli interesuje Cię jak szybko kompostować przeczytaj również: Budowa kompostownika z drewna

2. Różnorodne materiały w kompostowniku

Zróżnicowane i rozdrobnione materiały, ułożone w warstwach lub jeszcze lepiej dokładnie wymieszane to podstawa dobrego i szybkiego kompostu. Dzięki temu kompostowanie zachodzi szybciej a wymieszane materiały nie blokują dostępu wody do pryzmy. Nieco grubsze materiały wprowadzają do wnętrza pryzmy powietrze.

3. Odpowiednie proporcje

Odpowiednie proporcje brązowego do zielonego to temat, który rozpala przy pytaniu jak szybko kompostować. Przy kompoście tworzonym na zimno jest to około 2:1 (węgiel azot) a przy kompostowaniu na gorąco nawet 30:1 (w zależności od wybranej techniki) – nie jest to laboratorium, najważniejsze żeby była przewaga materiałów brązowych zwłaszcza, że trudno dokładnie przeliczyć stosunek węgla do azotu. Im więcej azotu tym praca w pryzmie szybciej się rozpocznie, ale zbyt duża ilość materiałów zielonych może doprowadzić do gnicia.

4. Szczepionka z kompostu odpowiedzią na – jak szybko kompostować?

Szczepionka w postaci dodatku kompostu może być świetnym dodatkiem do nowej pryzmy. Możemy zastosować gotowy kompost, ale również dobrze ten nie do końca przerobiony. Taki dodatek przyspiesza proces kompostowania, gdyż zasiedlamy pryzmę mikroorganizmami i grzybami. To one są odpowiedzialne za przetwarzanie materii w gotowy nawóz.

5. Okrycie pryzmy kompostowej

Warto na końcu pryzmy ułożyć materiał brązowy dla okrycia niej. Jeszcze lepiej okryć pryzmę np. Plandeką czy starą folią. Dzięki temu utrzymujemy większą wilgotność wewnątrz pryzmy a jednocześnie bardziej się ona nagrzewa od słońca. Jest to kolejna odpowiedź na pytanie jak szybko kompostować. W okresie zimowym takie okrycie również się przyda. Okrywa z liści czy słomy pozwoli dłużej zatrzymać ciepło w pryzmie I zachęcać mieszkające w niej organizmy do pracy.

6️. Przerzucanie pryzmy kompostowej

Przerzucanie materiału w celu jego wymieszania oraz napowietrzenia to kolejny sposób na przyspieszenie procesu. Wewnątrz pryzmy panują korzystniejsze warunki niż po zewnątrz. Mikroorganizmy odpowiedzialne za przerabianie materiału w przypadku tego rodzaju kompostowania to organizmy tlenowe. Do przyspieszonej pracy a w zasadzie namnażania się tych organizmów potrzebują tlenu. Gdy tlenu zaczyna brakować a wewnątrz jest nadmiar materiałów bogatych w azot pryzma zaczyna gnić i śmierdzieć. Jeśli ją przerzucimy szybciej powstanie gotowy kompost. Napowietrzać możemy np. tworząc kompost w ruchomych beczkach lub umieszczając w pryzmie rurę PCV z otworami. Dla naszych celów możemy zastosować również zalegającą gdzieś tuleję kartonową z otworami i przykryciem z wierzchu przed deszczem.

Nie zawsze musimy przerzucać pryzmę. Czasem wystarczy ją napowietrzyć np. ręcznym kultywatorem.

7. Dżdżownice kompostowe

wprowadzenie dżdżownic do kompostowania to kolejna odpowiedź na pytanie jak szybko i przyjemnie kompostować. Do tego celu potrzebuje gatunków, które pozostaną w pryzmie I szybko będą się rozmnażać (tzw. Kalifornijskich). Są one łatwo dostępne, jednak musimy pilnować, aby miały odpowiednio dużo materiału do przerobienia a także aby materiał był nieco wilgotny.

8. Jak szybko kompostować na gorąco?

Kompostowanie na gorąco tzn. usypanie w krótkim czasie pryzmy o stosunku węgla do azotu ok. 30:1 o wysokości ponad 1m i utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Po ok. 4-6 dniach taka pryzma nagrzewa się a następnie przerzucamy ją co 2-3 dni aby mikroorganizmy mogły wciąż korzystać z tlenu. Dzięki ich namnażaniu utrzymuje się wysoka temperatura. Taki kompost powstaje bardzo szybko, w idealnych warunkach nawet w 18 dni. Zwykle jednak taki kompost powstaje około miesiąca i nie ma idealnej struktury. Wysoka temperatura zabija jednak większość patogenów i nasion. Jest to proces wymagający bardzo dużego nakładu pracy i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Kompost na gorąco można uzyskiwać również przy niskiej temperaturze powietrza

Przeczytaj również: Nawozy naturalne w uprawie roślin – przegląd nawozów

9. Częściowe kompostowanie na gorąco

Kompostowanie na gorąco to bardzo pracochłonny proces. Możemy jednak skorzystać z dobrodziejstw kompostowania na gorąco a dokładniej jego pierwszego etapu. Nagrzana pryzma utrzyma ciepło przez długi czas, nawet przy niewielkich mrozach. .Możemy taką pryzmę przerzucić chociaż raz w sezonie. Taki kompost powstaje w ok. 6-7 miesięcy w zależności od materiału i jego rozdrobnienia.

10. Aktywatory kompostu

Stosowanie specjalnych aktywatorów, które można zakupić w sklepie ogrodniczym to kolejny sposób aby przyspieszyć kompostowanie. W większości przypadków jest to nawóz azotowy, więc możemy po prostu dodać do pryzmy gnojówkę z pokrzyw czy obornik. Innym aktywatorem mogą być preparaty biologiczne lub mikroorganizmy tzw. EMy. Podobny efekt uzyskamy dodając trochę kompostu z wcześniejszej pryzmy. Niektórzy stosują inne aktywatory jak np. grzybnie z lasu, bakterie kwasu mlekowego czy szczepionkę z drożdży. Takim starterem może być również odpowiedni produkt ze sklepu. Zazwyczaj jednak składa się z mocznika czyli nawozu azotowego. Warto więc sobie zadać pytanie czy chcemy w swoim ogrodzie, sadzie, warzywniku niepotrzebną chemię? Równie dobry efekt możemy uzyskać stosując wyżej podane produkty. Gnojówka z pokrzyw czy jakichkolwiek roślin (nawet trawy) nic nie kosztuje a jest świetnym aktywatorem kompostu.

11. Termokompostownik

Możemy również stosować termokompostowniki, które ustawione w nasłonecznionym miejscu przyspieszą proces kompostowania. W takim pojemniku znacznie podnosi się temperatura przy ciepłej pogodzie. Z drugiej jednak strony możemy uzyskać podobny efekt poprzez przykrycie pryzmy plandeką lub doprowadzenie do nagrzania się kompostu (kompostowanie na gorąco). Takie kompostowniki zazwyczaj sprawdzają się w niewielkich ogrodach. W przypadku większych warto stworzyć duży, podzielony na kilka komór kompostownik. Może on nawet powstać w kilkanaście czy kilkadziesiąt minut z palet.

12. Jak szybko kompostować w domu – Kompost bokashi

Formą kompostowania beztlenowego jest kompost bokashi tworzony w wiaderkach, bez udziału tlenu, wspomagany przez mikroorganizmy beztlenowe. Do ich wytworzenia potrzebujemy specjalnych wiader, które również możem stworzyć sami. Taki kompost wymaga odprowadzenia płynu przy jednoczesnym braku dostępu tlenu. Płyn ten również pełni rolę nawozu. Do wiadra wkładamy materiał organiczny, który przesypujemy warstwami odpowiednich otręb. Ważne jest również usunięcie nadmiaru tlenu. Po kilku tygodniach taki kompost jest gotowy, jednak nie wygląda jak zwykły kompost. Jest to bardziej kiszonka tych materiałów, która jednak bardzo szybko rozkłada się w glebie po jej przykopaniu. Ważne jest właśnie to zakopanie w glebie. Po niedługim czasie można w tym miejscu sadzić warzywa czy drzewa lub krzewy.

Zaglądnij również na nasz Youtube.

Share

You may also like...

4 komentarze

  1. 10 grudnia, 2022

    […] Przeczytaj również: 12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować […]

  2. 12 grudnia, 2022

    […] Przeczytaj również: 12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować […]

  3. 5 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: 12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować […]

  4. 15 marca, 2023

    […] Przeczytaj również: 12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram