kompost kompostownik

Budowa kompostownika – kompostownik z drewna

Kompost to jeden z najcenniejszych nawozów organicznych, który pozyskujemy zupełnie za darmo. Pisałem o nim we wpisie: Kompost – idealny nawóz organiczny. Do jego wytworzenia potrzebujemy odpadków organicznych oraz sporo cierpliwości. Może on być składowany na pryzmie lub w odpowiednio przygotowanej komorze. Składany na pryzmie zajmuje więcej miejsca i jest ciężki do opanowania, więc zazwyczaj budowa kompostownika to tylko kwestia czasu.

Budowa kompostownika – mój pomysł

Na początku mojej przygody z przygotowaniem kompostu, składałem wszelakie materiały na pryzmie. Mam jeszcze nieogrodzoną działkę, więc pryzma ta była chętnie rozgrzebywana przez kury sąsiadki, co z czasem bardzo zaczęło mi przeszkadzać. Zdecydowałem się zbudować kompostownik, jednak od początku założyłem sobie za cel niskie koszty wykonania. Wykonałem go więc z materiałów, które miałem pod ręką. Okazało się, że mam sporo desek i kilka słupków drewnianych. Do wykonania komory potrzebowałem jeszcze wkrętów i naturalnego środka do zabezpieczenia drewna. Gdy już to wszystko miałem, zabrałem się za wykonanie.

Budowa kompostownika
Budowa kompostownika z drewna jest bardzo prosta.

Wymiary kompostownika

Wymiary komory wynikały z ogólnoprzyjętych zasad dla budowy kompostowników oraz dostępnego miejsca na działce. Chciałem na końcu warzywnika zmieścić 3 komory kompostownika oraz inspekt o tych samych wymiarach podstawy. Jak dotąd wykonałem 2 komory a trzecia i inspekt są w planach. Ostatecznie zdecydowałem się na kompostownik o wymiarach 120x120cm i wysokości 110cm. Teraz dochodzę do wniosku, że wysokość 100cm byłaby nieco wygodniejsza przy niektórych pracach, jednak może to wynikać z mojego średniego wzrostu.

Budowa kompostownika
Wykonanie kompostownika zajęło mi ok. 2 godzin.

Przeczytaj również: 12 porad jak szybko i przyjemnie kompostować

Konstrukcja kompostownika

Sama budowa kompostownika to sprawa bardzo prosta i zajęła mi około 2 godzin. Jest to możliwe pod warunkiem, że dobrze przemyślimy wcześniej konstrukcję komory. Zdecydowałem się na 4 wewnętrzne, drewniane słupki o wysokości 125cm. Zaostrzone 15cm słupka zostało wbite w ziemię, choć sama konstrukcja już jest bardzo ciężka. W moim przypadku wbicie konstrukcji w ziemię okazało się zbawienne podczas tegorocznej powodzi.

Tylna oraz boczne ściany obiłem deskami, z przerwami między nimi o szerokości 5cm. Są one bardzo ważne, ponieważ dzięki nim do kompostu dociera powietrze. Przednia ściana to wsuwane deski w ilości zależnej od potrzeb. Rozwiązanie to okazało się całkiem dobre, choć uważam, że rozchylane drzwiczki mogłyby być lepsze. Do wsuwania desek dołożyłem dwa dodatkowe słupki obok słupków konstrukcyjnych, w taki sposób aby wytworzyć szczelinę. Przód usztywniłem deską u góry, choć nie jest to idealne rozwiązanie przy wybieraniu przerobionego materiału. Tak wykonany kompostownik zabezpieczyłem ekologicznym środkiem do drewna.

Budowa kompostownika
Przednia ściana składa się z wsuwanych desek w ilości zależnej od aktualnych potrzeb.

Jak sami widzicie budowa kompostownika jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią każdy. Kompostownik można również zbudować z palet, z listewek, pustaków czy z siatki. Ja swój kompostownik powoli rozbudowuję. Dołożyłem już drugą komorę, która ma wspólną jedną ścianę ze starszą częścią. Planuję rozbudowę do 3 komór, które myślę idealnie sprawdzą się w moim sadzie i ogrodzie.

Obserwuj również stronę mojej pracowni projektowania wnętrz MACZ Architektura.

Share

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram