cebula ozima

Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku

Jeszcze niedawno uprawa warzyw we własnym warzywniku kojarzyła się z krótkim sezonem wegetacyjnym. W zasadzie od momentu wiosennej do jesiennej orki czy przekopania warzywnika. Jednak ten trend się zmienia i staramy się uprawiać możliwie dużo warzyw w dość niesprzyjających warunkach. Decydujemy się na wysiew na późny zbiór jesienny czy nawet zimowy. Poszukujemy również odmian o krótszym okresie wegetacyjnym. W przypadku cebuli wcześniejsze zbiory daje nam cebula ozima.

Przeczytaj również: Szparagi z nasion – czy taka uprawa w warzywniku jest możliwa?

Cebula ozima – nasiona czy dymka?

Bardzo popularna stała się uprawa cebuli ozimej z dymki. Wiąże się to z dużą dostępnością takiego materiału nasadzeniowego w sklepach internetowych czy lokalnych ogrodniczych. W przypadku uprawy z dymki mamy jednak ograniczony wybór odmian. Najpopularniejsza jest odmiana Senshyu Yellow, która świetnie sprawdza się w przydomowych warzywnikach. Inne to chociażby Shakespeare czy czerwona Electric. W przypadku cebul ozimych z nasion wybór jest znacznie większy. Mogą to być odmiany: Wolf, Agra, Augusta, Dalila, Swift i wiele innych. Jednak wybór odmian w niewielkich opakowaniach jest bardzo ograniczony i są to: Augusta czy Wolf.

cebula ozima
Cebula ozima niecałe 3 tygodnie po wysadzeniu dymki do gruntu.

Kiedy wysiewać lub sadzić?

Wysiew cebuli ozimej przypada na połowę sierpnia. Możemy wysiać ją bezpośrednio do gruntu lub na rozsadnik. W przypadku wysadzania cebuli z dymki termin ten jest późniejszy. Dzięki temu możemy wysadzić ją jako poplon i nie tracić miejsca w warzywniku. Termin wysadzania jest dość zróżnicowany i na forach ogrodniczych można się spotkać nawet z wysadzaniem w tym samym momencie co czosnek. Cebula ozima aby uzyskać z niej najlepszy plon powinna jednak wydać przed zimą kilka szczypiorów. Z tego względu powinno się ją wysadzać od końca września do połowy października. Oczywiście jest to zależne od lokalizacji i warto znaleźć swój własny termin. Trzeba jednak mieć na względzie, że każdy sezon jest inny a jesień w naszym klimacie bywa długa i ciepła, ale równie dobrze może być zupełnie odwrotnie.

Cebula ozima znosi temperatury nawet ponad -15 stopni C, ale przy okryciu (także śniegiem) znosi znacznie niższe. Cebulę ozimą sadzimy nieco głębiej niż tą wysadzaną wiosną. Nie powinna wystawać ponad ziemię. Powinna być sadzona tak żeby czubek cebuli minimalnie chował się w ziemi.

Przeczytaj również: Uprawa no-dig czyli warzywnik bez przekopywania

Cebula ozima w zimie (styczeń)

Kiedy zbiory cebuli ozimej?

Cebulę ozimą wysiewa się lub wysadza w celu wcześniejszych zbiorów. Zbiór jest uzależniony od pogody. Zazwyczaj jest to lipiec, ale może to być także czerwiec. Jednak do zbioru pęczkowego jest gotowa już w maju. To także całkiem dobra alternatywa na szczypior.

Zapraszamy również na nasz Pinterest.

Share

You may also like...

4 komentarze

  1. 6 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku […]

  2. 6 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku […]

  3. 5 lutego, 2023

    […] Przeczytaj również: Cebula ozima – uprawa we własnym warzywniku […]

  4. 13 lutego, 2023

    […] cebuli z dymki. Kupujemy wiosną w sklepie ogrodniczym wybraną dymkę (lub jesienią jeśli to uprawa ozima cebuli). Mamy jednak dosyć ograniczony wybór jeśli chodzi o odmiany. Znacznie większy wybór niesie ze […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram