co wysiewać w styczniu

Co wysiewać w styczniu? – wczesne rozsady warzyw

Styczeń to czas gdy zaczynamy myśleć o pierwszych wysiewach, zamawiamy nasiona, kupujemy ziemię i doniczki. Powoli zaczyna nas korcić, aby coś wysiać. Nie jest to jeszcze dobry moment na takie prace ze względu na zbyt krótki dzień tj. zbyt małą ilość światła naturalnego. Z tego względu uzyskamy rośliny osłabione, wyciągnięte a rozsada będzie gotowa zbyt wcześnie. Co więc możemy wysiewać w styczniu?

Czego nie wysiewać w styczniu?

Na początku skupię się na tym co nie robić w styczniu, gdyż wielu ogrodników amatorów wysiewa już w styczniu arbuzy, bakłażany, papryki czy nawet pomidory. Na takie wysiewy przyjdzie pora w lutym (bakłażan, niektóre papryki), marcu (pomidory) i kwietniu (arbuzy, melony, dynie). Rośliny potrzebują określoną ilość czasu na wzrost i nie jest korzystne wydłużanie tego czasu. Inaczej sytuacja wygląda jeśli posiadamy ogrzewaną szklarnię, jednak nawet posiadając tunel foliowy lub nieogrzewaną szklarnię styczniowe wysiewy warzyw ciepłolubnych są stanowczo zbyt wczesne.

Przeczytaj również: Co wysiewać w lutym?

Co wysiewać w styczniu?

Styczeń najlepiej poświęcić na przygotowania do wysiewów i zaplanowanie warzywnika, jednak możemy wysiać pojedyncze warzywa. Dobrym rozwiązaniem będzie ich doświetlanie, jednak również bez doświetlenia mogą sobie dobrze poradzić. Warzywem, które możemy wysiać już w styczniu jest Por a mianowicie jego wczesne odmiany. Może to być np. odmiana Golem, jednak znacznie lepiej poradzi sobie wysiany w lutym.

Co wysiewać w styczniu – jak to sprawdzić?

Jeśli kupujemy warzywa u producenta to na każdym opakowaniu (zwykle z tyłu) oznaczone są terminy wysiewów. Choć klimat się zmienia, to jednak wiosny bywają nieprzewidywalne i czasem lepiej poczekać nieco dłużej z wysiewem wczesnych warzyw. Zbyt wczesny wysiew może się okazać dla nas jak i dla roślin męczący. Będziemy musieli przetrzymać sadzonki na parapecie znacznie dłużej niż planowaliśmy (ze względów pogodowych). Przez to nie zmieścimy wszystkich wysiewów lub nieodpowiednio je doświetlimy. Lepszym pomysłem jest poczekanie z wysiewem warzyw, gdyż te wysiane w lutym czy marcu szybko dogonią te wysiane w styczniu. Dodatkowo będą wyglądać lepiej ze względu na większą ilość naturalnego światła.

Przeczytaj również: Nawozy naturalne w uprawie roślin

Co jeszcze możemy robić w styczniu?

Możemy wyłożyć do kiełkowania imbir (jeśli chcemy spróbować jego uprawy). Kiełkuje dość długo i styczeń może okazać siędobrym terminem na jego wysadzenie. Możemy to również zrobić w lutym lub marcu.

W lutym podobnie jak w innych zimowych miesiącach możemy wysiewać kiełki, mikrolistki, pędzić cebulę i czosnek na szczypior. Na inne wysiewy przyjdzie pora już niebawem. Po połowie lutego dnie stają się już dłuższe i możemy się wtedy skupić na wysiewie niektórych papryk, bakłażanów, sałat, kapustnych, selera, bobu, groszku cukrowego czy nawet warzyw, które rzadko uprawia się z rozsady np. rzodkiewki i buraków ćwikłowych. Oczywiście dużo zależy od pogody (nasłonecznienia) i czasem lepiej poczekać 2-3 tygodnie i mieć mniej problemów z rozsadami. Póki co skupmy się na odpowiednim zaplanowaniu warzywnika ze zmianowaniem, uprawą współrzędną, przedplonami i poplonami. Pozwoli to nam możliwie dobrze wykorzystać warunki jakie posiadamy do uprawy warzyw.

Zapraszam na mojego Instagrama.

Share

You may also like...

2 komentarze

  1. 15 grudnia, 2022

    […] jeszcze dobrym miesiącem na takie prace. Co można wysiewać w styczniu przeczytasz we wpisie: Co wysiewać w styczniu? – wczesne rozsady warzyw. Skupmy się jednak na tym co można wysiewać w lutym, gdyż możliwości są znacznie większe. […]

  2. 21 grudnia, 2022

    […] Przeczytaj również: Co wysiewać w lutym – rozsady warzyw […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram