cebula z nasion

Cebula z nasion – rozsada cebuli czy wysiew do gruntu?

Najpopularniejsza w Polsce jest uprawa cebuli z dymki. Kupujemy wiosną w sklepie ogrodniczym wybraną dymkę (lub jesienią jeśli to uprawa ozima cebuli). Mamy jednak dosyć ograniczony wybór jeśli chodzi o odmiany. Znacznie większy wybór niesie ze sobą cebula z nasion. Możemy wybierać spośród wielu odmian klasycznej cebuli, sałatkowej o ogromnych cebulach, czerwonej, szalotki czy siedmiolatki.

Cebula z nasion – rozsada

Cebulę z nasion dobrze jest wysiewać na rozsadę. Robi się to w podobny sposób jak pory. Możemy wysiewać do wysokich pojemników lub tzw. ulitek (czyli zawijaków z pianki i ziemi). Innym sposobem jest wysiew do multiplatów. W pierwszym przypadku siejemy większą ilość nasion pozostawiając odpowiednią ilość miejsca pomiędzy roślinami – rozsada rwana. Cebula z rozsady może być również później pikowana. W przypadku wysiewu do multiplatów wysiewamy po jednym nasionku do oczka lub po 3-4 nasiona do jednego. Cebula z nasion dobrze rośnie właśnie w grupach i z czasem możemy wyrywać po jednej, większej cebuli lub wyrwać od razu wszystkie np. na zbiór pęczkowy.

co wysiewać w lutym
Odmiana cebuli Globo rośnie bardzo duża a przy tym dość dobrze się przechowuje.

Kiedy siać cebulę na rozsadę?

Cebulę z nasion wysiewamy już w lutym, ewentualnie w marcu (informacja o terminie wysiewu znajduje się na opakowaniu danej odmiany). Przyjmuje się jednak, że luty a nawet jego początek to dobry termin na wysiew cebuli, gdyż nie wyciąga się tak jak warzywa liściowe.

Przeczytaj również: Co siać w marcu – rozsady i siew do gruntu warzyw

Jak siać cebulę na rozsadę?

Siejemy od razu do podłoża – najlepiej podłoże przeznaczone do wysiewu. Niektórzy jednak decydują się na wysiew na wacikach, choć w przypadku dużej ilości nasion jest to męczące. Nasiona cebuli (o ile są świeże) dobrze kiełkują w temperaturze powyżej 18 stopni, choć poradzi sobie również z niższą. Zwykle kiełkowanie następuje po 5-7 dniach (niektóre odmiany szybko, na inne trzeba poczekać). Gdy cebula wyprostuje „kolanka” możemy ją nieco przyciąć dla wzmocnienia. Na tym etapie warto przenieść rozsadę cebuli do chłodniejszego pomieszczenia z temperaturą w okolicach 15 stopni lub nawet nieco mniej. Cebula z nasion znosi również niewielkie przymrozki, więc można ją trzymać w szklarni a gdy temperatura na zewnątrz się ustabilizuje również w tunelu. Zbyt niska temperatura powoduje jarowizację, więc w przypadku kilkustopniowych mrozów warto zabrać rozsadę do domu czy innego pomieszczenia.

jak kiełkuje cebula
Cebula z nasion szybko kiełkuje, bo już po kilku dniach. Trzeba jednak pamiętać, że nasiona cebuli mają krótką przydatność do wysiewu i po 2-3 latach zwykle nie nadają się do wysiewu.

Cebula z nasion wprost do gruntu

Patrząc na warunki jakie znosi cebula możemy ją wysiać również bezpośrednio do gruntu. Robi się to końcem marca i niemalże przez cały kwiecień. Zbyt gęsto wysianą cebulę możemy potraktować jako rozsadę i przesadzić w inne miejsce.

Przeczytaj również: Rozsada pomidorów czyli jak wysiewać i dbać o sadzonki pomidora

Odmiany cebuli z nasion

Dobierając odmiany cebuli do wysiewu starajmy się dobierać takie jakie nam smakują, a przy tym przynajmniej część odmian, które dobrze się przechowują. Bardzo popularne stały się duże odmiany cebuli a niektóre z nich mogą osiągnąć w sprzyjających warunkach nawet 1kg. Taka odmiana to Ailsa Craig w typie Exhibition. Inna z dużych odmian, która świetnie odnajdzie się w naszym ogrodzie to cebula Globo. Dużym zainteresowaniem cieszy się również cebula z nasion do długiego przechowywania. Są to m.in. Wolska, Sochaczewska czy Centro F1. Ciekawym wyborem mogą być szalotki (np. Zebrune) czy cebule o ciekawej formie jak chociażby podłużna Rosa lunga di Firenze czy spłaszczona Borettana. Z odmian o innym kolorze warto zwrócić uwagę na białą Agostana i czerwoną Karmen. Odmiany do siewu ozimego to m.in. Augusta, Hiberna, Agra czy Wolf.

Zapraszam na Forum Ogrodnicze Oaza

Share

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram