projekt sadu

Projekt przydomowego sadu, jagodnika czy winnicy

Niektórym marzy się to na emeryturze, inni chcą owoców dla swoich dzieci a jeszcze inni uwielbiają spędzać tak czas. Wszystkich łączy jedna kwestia. Marzą o zdrowych, dorodnych i naturalnych owocach na swojej działce. Można posadzić kilka drzew i krzewów w dowolny sposób i być z tego zadowolonym. Dla innych jednak ważną kwestią jest stworzenie pięknego ogrodu użytkowego, który stanie się częścią ogrodu przydomowego. W takim przypadku przyda się projekt przydomowego sadu czy winnicy. Jeśli nie jesteś w stanie sam go stworzyć zapraszamy do współpracy.

Jak stworzyć projekt przydomowego sadu, jagodnika i winnicy?

Najłatwiej rozpocząć od szkicowania. Nie potrzebujemy do tego celu żadnych programów, choć umiejętność rozrysowania poszczególnych roślin i zwymiarowania będzie niezwykle pomocna. Zazwyczaj wystarczy karta, ołówek (ewentualnie kredki), spora dawka wiedzy i pomysł na to jak stworzyć przydomowy ogród użytkowy. Będziemy również potrzebować podstawowych wymiarów działki czy terenu, na którym planujemy sadzić rośliny. Przed przystąpieniem do projektu przydomowego sadu czy jagodnika nabądź odpowiednią wiedzę na temat roślin, ale przede wszystkim stanowiska, na którym planujesz nasadzenia.

Przeczytaj również: Jak założyć przydomową winnicę?

projekt sadu
Projekt sadu może powstać na kartce papieru

Co powinien uwzględniać projekt?

Warunki lokalne

Czyli to co zastaliśmy na działce. Zwracamy uwagę czy działka nie znajduje się w zastoisku mrozowym, czy nie ma lokalnych obniżeń terenu gdzie długo utrzymuje się woda. Warto również sprawdzić glebę jaką posiadamy, warto w tym celu wykonać badanie gleby. Przeczytasz o tym we wpisie: Badanie gleby – nie takie straszne i nie takie drogie. Nie zawsze warto walczyć z tym co posiadamy, ale czasem dobrze dopasować się do posiadanej działki np. tam gdzie jest niski poziom wód gruntowych dobrze odnajdą się borówki czy żurawina, ale niekoniecznie drzewka owocowe czy winorośl.

Nasłonecznienie

To kolejny czynnik, który ma wpływ na projekt przydomowego sadu, jagodnika czy winnicy. Niektóre rośliny potrzebują więcej słońca, inne mniej. Dlatego też uwzględniamy wszystkie budynki, które znajdują się na i obok działki a także drzewa i krzewy, które przysłaniają dopływ promieni słonecznych. Budynek mimo rzucania cienia może stać się częścią jagodnika czy winnicy. Na południowej ścianie, która się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło świetnie będą rosnąć winorośle czy inne pnącza jak np. aktinidia. Odpowiednie ustawienie względem stron świata jest ważne również w przyszłości. Już na etapie projektu musimy uwzględnić wysokie drzewa, które mogą ograniczać dopływ słońca do krzewów. Stąd też drzewa lepiej lokować po stronie północnej a krzewy południowej. Wszystko jednak zależy od warunków lokalnych na danej działce.

Wiatr

Projekt sadu czy winnicy musi uwzględniać również ten czynnik. Zimny wiatr wpływa negatywnie na kondycję roślin, choć delikatny przewiew pozwala utrzymać rośliny w lepszej zdrowotności. W naszym kraju przeważają wiatry z zachodu i wschodu. Stąd też warto zastosować lub wykorzystać już istniejące bariery. Mogą to być budynki, drzewa, ale również żywopłot. Jeśli zależy nam na czasie to taką funkcję może spełnić nawet “żywopłot” z gałęzi.

Odległość między roślinami

Każda z roślin osiąga inne wymiary i potrzebuje innej ilości powierzchni dla korony, korzeni, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Zależy to nie tylko od danej odmiany, ale również od dobranej podkładki czy warunków glebowych. Mimo, że kusi upchnięcie możliwie dużej ilości roślin na danej powierzchni to warto zwiększyć zalecane odległości pomiędzy drzewami czy krzewami. Pozwoli nam to utrzymać je w lepszym zdrowiu, ale również ułatwi nam prace przy nich. Pamiętajmy, że podawany w internecie rozstaw dla krzewów często wynika z uprawy przy pomocy ciągnika. Stąd też odległość pomiędzy rzędami nie musi wynosić przy np. borówkach ponad 3m itd.

Podkładki drzew owocowych i winorośli

Drzewka owocowe i niekiedy winorośl są szczepione na różnych podkładkach, od których zależy docelowa wielkość roślin. Wpływa to na odległości pomiędzy roślinami, ale również różne podkładki są mniej lub bardziej odpowiednie dla danego siedliska. Inne podkładki lepiej spisują się na glinie, inne na piasku. Ma to również znaczenie jeśli chodzi o zdrowotność drzewa. Zazwyczaj jabłonie szczepione na dużej Antonówce mają większą odporność na choroby niż te szczepione na podkładkach karłowych, które stosuje się w obecnych sadach towarowych. Z drugiej jednak strony na owocowanie na Antonówce czeka się kilka lat dłużej i trudniej jest zbierać owoce. W przypadku winorośli szczepienie nie jest aż tak popularne. Stosuje się je najczęściej w przypadku odmian przeznaczonych do wyrobu wina. Odpowiednie podkładki pozwalają lepiej rosnąć winorośli w danych warunkach glebowych lub uodparniają je na filokserę.

Odmiany roślin

Dobór odmian ma ogromne znaczenie w przypadku sadu czy winnicy przydomowej, ale również tych towarowych. Jeśli chcemy cieszyć się owocami przez cały sezon dobierajmy odmiany wczesne i późne. Przykładowo najwcześniejsze jabłka możemy jeść już w lipcu, ale późne odmiany jabłoni zbieramy późną jesienią. Mogą one jeszcze nawet kilka miesięcy być przechowywane. Zwróćmy również uwagę na zdrowotność poszczególnych odmian co jest szczególnie ważne w uprawie przydomowej. Jest to jedna z najważniejszych kwestii jakie powinien uwzględniać projekt przydomowego sadu, jagodnika i winnicy.

Rośliny zapylające

Część z roślin owocowych jest samopylne, jednak niektóre do owocowania lub bardziej obfitego owocowania potrzebują zapylaczy. Informacje o zapylaczach są łatwo dostępne w internecie. Warto sadzić rośliny wzajemnie się zapylające stosunkowo blisko siebie. Niekiedy jednak wystarczy jedna roślina jeśli u sąsiada znajdziemy odpowiedni zapylacz.

Ogólny wygląd sadu, jagodnika i winnicy

Ta kwestia również jest bardzo ważna. Chcemy żeby docelowy sad cieszył nie tylko podniebienie, ale również oczy. Zazwyczaj w przypadku ogrodów użytkowych sprawdzają się proste formy, proste linie, układy geometryczne. Są one prostsze w użytkowaniu i utrzymaniu. Jednocześnie łatwiej zaprojektować taki sad, jagodnik czy winnicę. Jeśli jednak mamy odrobinę fantazji możemy wprowadzić w taki układ linie krzywe czy ciekawe formy. Idąc jeszcze dalej możemy zdecydować się na Foodforest czyli ogród żywieniowy.

Ilość roślin

Jeśli czegoś nie jemy to tego nie sadźmy. Lepiej posadzić więcej tych roślin, których owoce chętnie spożywamy. Nowości i to co nieznane kusi. Mimo wszystko może się okazać, że stracimy kilka lat zanim dowiemy się czy coś spełnia nasze oczekiwania. A w tym miejscu mogłoby rosnąć drzewo czy krzew z owocami, które uwielbiamy.

projekt sadu
Prosty projekt sadu


Przeczytaj również: Jak założyć przydomowy sad i jagodnik?

Czy jestem sam w stanie stworzyć projekt sadu?

Oczywiście, że tak, jesteś sam w stanie to zrobić. Potrzebujesz jednak odpowiedniej wiedzy i analizy działki. Warto poświęcić sporo czasu na poznanie terenu, w którym planujesz sadzić rośliny. Projekt prawdopodobnie będzie się wiele razy zmieniał, będziesz poszukiwał nowych rozwiązań, poznawał nowe rośliny czy ich wymagania. Dobry projekt oszczędzi jednak wielu problemów, zmian w nasadzeniach czy wreszcie kolejnych straconych lat. Jeśli nie jesteś pewny czy Twój projekt sadu, jagodnika czy winnicy jest odpowiedni i spełni oczekiwania zleć to komuś kto przeszedł już tę drogę, uczył się na błędach i wyciągnął odpowiednie wnioski.

projekt sadu
Znacznie dokładniejszy projekt sadu

Zajrzyj również na Instagram.

Share

You may also like...

3 komentarze

  1. 23 września, 2020

    […] i będziemy się zastanawiać dlaczego poszczególne rośliny nie owocują. W poprzednim wpisie pt. Mój projekt sadu opisałem czynniki, na które zwracałem uwagę projektując sad. W tym wpisie skupię się na tym […]

  2. 4 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Projekt przydomowego sadu, jagodnika czy winnicy […]

  3. 7 marca, 2023

    […] Jeśli szukasz projektanta ogrodu użytkowego (warzywnik, sad, jagodnik, winnica) zapraszamy do Bukowysad. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram