krzewy owocowe

Jakie wybrać krzewy owocowe aby cieszyć się owocami cały sezon?

Sadząc drzewka czy krzewy owocowe zależy nam w jakimś stopniu na samowystarczalności. Mimo to oczekiwanie na choć niewielkie a co dopiero pełne owocowanie z drzewek może potrwać kilka do kilkunastu lat. Jest to zależne od podkładki drzewka, ale również odmiany. Aby cieszyć się owocami możemy również posadzić krzewy owocowe. Zakładając przydomowy jagodnik powinniśmy zwrócić uwagę na rozłożenie w czasie owocowania aby jak najdłużej cieszyć się zbiorami świeżych owoców. Jakie więc popularne krzewy owocowe wybrać, aby cieszyć się owocami przez cały sezon?

Przeczytaj również: Projekt przydomowego sadu, jagodnika czy winnicy

Krzewy owocowe wcześnie owocujące – Jagoda kamczacka

Do krzewów, które najwcześniej owocują zaliczają się niewątpliwie jagody kamczackie. Zależnie od lokalizacji mogą wydać owoce już w drugiej połowie maja. Jest to również zależne od odmian. Z wcześniejszych odmian można wymienić Atut, Karina, Duet czy Wojtek. Później, bo od połowy czerwca zaczynają owocowanie kanadyjskie odmiany jagody kamczackiej, które z reguły są słodsze od odmian wschodnich. Są to np. Indygo Gem, Borealis, Honey Bee czy Aurora uznawana za jedną z najsłodszych i najsmaczniejszych. Najpóźniejsze odmiany jagody kamczackiej to grupa Boreal (choć pojawiają się również nowe odmiany). Jagody kamczackie z grupy Boreal (Beauty, Beast, Blizzard) wyróżniają się znacznie większymi owocami i bardzo dobrym smakiem. W podobnym terminie co jagody kamczackie owocują krzewinki tzn. truskawki i poziomki, które również warto mieć na działce.

krzewy owocowe
Kanadyjskie odmiany jagody kamczackiej są słodsze i większe od tych wschodnich.

Małe krzewy owocowe – Agrest

Świetnym owocem deserowym i krzewem owocowym stosunkowo łatwym w uprawie jest niewątpliwie agrest. Wypełnia pustkę pomiędzy jagodami kamczackimi a borówkami amerykańskimi. Przy doborze odpowiednich odmian możemy wydłużyć owocowanie, ale przypada ono zazwyczaj na lipiec.

Porzeczki białe, czarne, czerwone, różowe

Porzeczki to popularne krzewy owocowe na działkach ROD czy w przydomowych ogrodach. Najpopularniejsze są te o czarnych i czerwonych owocach. Często można spotkać się z białą odmianą a bardzo rzadko z odmianą o różowych owocach. Istnieje również odmiana o zielonych owocach, jednak bardzo rzadka i prawdopodobnie o przeciętnym smaku. Porzeczki w zależności od odmiany owocują od końca czerwca do początku sierpnia przez co możemy wydłużyć sezon owocowy.

Mniej znane krzewy owocowe – Świdośliwa

Świdośliwa cieszy się w Polsce wciąż niewielką popularnością a to krzew, który nie tylko daje zdrowe i smaczne owocowe, ale przede wszystkim niesamowicie kwitnie. Może pełnić rolę krzewu ozdobnego. Są to zazwyczaj duże krzewy dorastające od 3 do 5m wysokości. Owocują pomiędzy jagodą kamczacką a borówką amerykańską wypełniając lukę pomiędzy nimi. Świdośliwa nie wymaga większych zabiegów i jest wytrzymała na mróz.

świdośliwa owoce
Owoce świdośliwy mają nietypowy smak, ale są cennym owocem deserowym.

Borówka amerykańska (wysoka)

To krzew, którego owoców nie trzeba przedstawiać. Są one bardzo doceniane w naszym kraju i coraz chętniej uprawiane w przydomowych jagodnikach. Warto posadzić kilka odmian żeby cieszyć się owocami przez 3 miesiące a czasem nawet nieco dłużej. Do najwcześniejszych należą np. Chanticleer i Earliblue, które owocują średnio od początku lipca. Następnie warto dobrać odmiany borówki owocujące w środku sezonu. Znacząco wydłużony okres owocowania mają odmiany Bluecrop i Chandler. Ta druga wraz z Toro czy Duke wyróżnia się największymi owocami spośród borówek amerykańskich. Odmian jest ogromna ilość i każdy znajdzie coś dla siebie. Na koniec sezonu warto zwrócić uwagę na odmiany Lateblue, Darrow czy Elliot. Dzięki temu przedłużymy owocowanie nawet do początku października. Ciekawostką może być borówka o różowych owocach czyli odmiana Pink Lemonade. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest ona delikatniejsza od innych odmian i bardziej wybredna.

krzewy owocowe
Mnogość odmian borówki pozwala na zbiór owoców nawet przez ponad 3 miesiące.

Przeczytaj również: Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych – rozwiązanie problemu chwastów?

Maliny letnie i jesienne

Maliny to dość wdzięczne owoce, którymi możemy się cieszyć bardzo długo. Istnieją bowiem odmiany letnie jak chociażby Radziejowa, Laszka i wiele innych. Owocują już od końca czerwca. Możemy uzupełnić je odmianami jesiennymi m.in. Polaną, Polką czy Poranną Rosą o żółtych owocach. Dzięki temu maliny możemy zbierać aż do przymrozków. Dodatkowo wyróżniają się całą gamą barw od popularnych czerwonych, przez żółte, fioletowe aż po czarne.

Jeżyny i malinojeżyny

Jeżyny wyróżniają się ciekawym smakiem i poza walorami deserowymi nadają się świetnie na dżemy czy nalewki. Zwiększająca się ilość odmian pozwala wydłużyć ich owocowanie. Najwcześniejsze odmiany jak np. Loch Tay zaczynają owocowanie w drugiej połowie lipca. Sierpień to miesiąc gdy owocuje większość odmian, ale dobierając chociażby jeżynę Loch Ness możemy cieszyć się tymi owocami we wrześniu a nawet październiku. Dodatkową ciekawostką w ogrodzie może stać się malinojeżyna. To krzyżówka maliny i jeżyny a rośnie w podobny sposób jak jeżyny, stąd też potrzebuje podpór. Owoców możemy spodziewać się na przełomie lipca i sierpnia.

jeżyna
Jeżyny kwitną późno, ale są świetnym pożytkiem dla zapylaczy.

Dereń jadalny

Dereń kwitnie bardzo wcześnie i jest pożytkiem dla wczesnych zapylaczy. Początkiem wiosny zakwita na żółto a owoce wydaje w zależności od odmiany od początku sierpnia aż do końca sezonu. Co prawda owoce derenia kojarzą się najczęściej z nalewką, ale można z niego zrobić pyszny dżem czy nawet „oliwki”.

Krzewy owocowe na przetwory

Dodatkową grupę owoców stanowią te z przeznaczeniem głównie na przetwory, choć można je również z powodzeniem konsumować (niektóre po obróbce termicznej). Jest to chociażby aronia, która jest niezwykle odpornym krzewem i poradzi sobie w wielu różnych lokalizacjach. Warto również zwrócić uwagę na bez czarny. Poza niewątpliwymi walorami zdrowotnymi (syrop) możemy wykorzystać w kuchni kwiaty bzu (kwiaty w cieście naleśnikowym). Poza nami ucieszą się z tych kwiatów również dzicy zapylacze czy pszczoły miodne. Innym ciekawym krzewem a wciąż mało popularnym jest rokitnik, wydający małe, pomarańczowe owoce. Niechęć do niego może być związana z utrudnionym zbiorem owoców. Dodatkowo jeszcze niedawno nie istniała odmiana samopylna i trzeba było zakupić osobniki damskie i męskie. Te często były mylone w szkółkach.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce?

Pnącza owocowe

Do tej grupy zaliczyć można aktinidie czyli mini kiwi. Jest to roślina, która bardzo się rozrasta i musi być prowadzona po podporach. Mnogość odmian pozwala dobrać odmiany obcopylne, ale również samopylne. Warto zwrócić uwagę na odmianę jaką dobieramy, gdyż nie wszystkie mogą zdążyć dojrzeć, choć są odmiany dojrzewające już we wrześniu. W takim przypadku warto sadzić pnącza przy ścianach, aby przyspieszyć owocowanie. Jeśli szukamy nietypowych roślin możemy zwrócić uwagę na cytryńca chińskiego. Popularna w naszym kraju stała się uprawa winorośli. Są to już nie tylko winorośle z przeznaczeniem na wino, ale również deserowe. Zależnie od lokalizacji i rocznika najwcześniejsze odmiany nadadzą się do zjedzenia mniej więcej w połowie sierpnia. Dobierając również te późniejsze możemy cieszyć się zbiorami do samego końca sezonu a niekiedy nawet późną jesienią. Niektórzy dla wydłużenia sezonu z owocami winorośli decydują się na uprawę tych roślin przy murach a nawet w tunelach.

Krzewinki owocowe

Nasz jagodnik możemy uzupełnić również niewielkimi krzewinkami. Wcześniej wspomniane truskawki czy poziomki to tylko te najpopularniejsze. Uzupełnić je możemy o borówki brusznice, które owocują dwa razy w roku, w sierpniu i jesienią. Kolejna z krzewinek to znana wszystkim żurawina. Można spotkać się z wieloma odmianami, ale owocują z różnym przesunięciem czasowym jesienią.

krzewy owocowe
Poziomki oferują duży zbiór na początku sezonu, jednak później wielokrotnie powtarzają owocowanie, ale już mniej obficie.

Jak widzicie mnogość krzewów owocowych i ich odmian potrafi namieszać w głowie. Niestety nasze działki zazwyczaj są ograniczone, podobnie jak czas i budżet. Stąd też przed zakupem należy spokojnie zastanowić się i dobrać idealne odmiany, tak żeby wydłużyć okres owocowania. Sadźmy jednak to co nam smakuje, ponieważ sadząc nieznane owoce stracimy tylko miejsce pod te co do których mamy pewność.

Zapraszam przy okazji na stronę mojego drugiego hobby i pracy: MACZ Architektura

Share

You may also like...

2 komentarze

  1. 5 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Jakie wybrać krzewy owocowe aby cieszyć się owocami cały sezon? […]

  2. 6 stycznia, 2023

    […] Przeczytaj również: Jakie wybrać krzewy owocowe aby cieszyć się owocami cały sezon? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram