borówka nie rośnie
borówka nie rośnie

Dlaczego borówka amerykańska nie rośnie?

Wszyscy uwielbiamy smak borówek. Uprawa borówki amerykańskiej w przydomowym ogrodzie pozwala cieszyć się nimi nawet przez 3 miesiące. Jest to jednak krzew o innych wymaganiach niż jagoda kamczacka, agrest czy porzeczka. Musimy odpowiednio przygotować podłoże aby móc cieszyć się smacznymi owocami. Sama uprawa borówki nie jest trudna, jednak musimy przestrzegać kilku zasad. W tym artykule odpowiem na pytanie dlaczego borówka nie rośnie?

Źle dobrane stanowisko dla borówki

Borówka amerykańska wymaga stanowisk słonecznych lub przynajmniej półcienia. Na takim stanowisku owoce są słodsze, szybciej dojrzewają, ale również krzew lepiej rośnie. Jeśli zastanawiasz się dlaczego borówka amerykańska nie rośnie, być może rośnie w zbyt suchym podłożu. Wymaga ona wilgotnego podłoża. Dlatego nie sadzimy jej w pobliżu roślin, które wyciągają korzeniami wodę a także w zupełnie piaszczystym podłożu.

Źle przygotowane podłoże

Borówka amerykańska wymaga podłoża przepuszczalnego, ale wilgotnego o niskim ph między 3,5 a 4. Jest to znacznie niższe ph niż dla innych krzewów w jagodniku czy drzew w sadzie. Mimo to wiele gleb w naszym kraju ma niskie ph, nawet zbliżone do tego poziomu. Stąd też warto wykonać badanie gleby przed posadzeniem borówki. Więcej o takim badaniu przeczytasz we wpisie: Badanie gleby – nie takie straszne i nie takie drogie. Są różne metody przygotowania podłoża. Niektórzy wręcz wydzielają kastami strefę gleby dla borówki. Każdy musi znaleźć swój sposób przygotowania. Mimo to popularne jest sadzenie borówki w gotowym podłożu czy mieszając lokalną glebę (najlepiej o niskim ph) z torfem i przekompostowanymi trocinami czy po prostu kwaśnym kompostem. Jeśli posadziłeś borówkę do samej gleby a maz glebę o wysokim ph lub o niskiej urodzajności to borówka może w takim miejscu nie chcieć rosnąć.

Dlaczego borówka nie rośnie – zbyt dużo torfu

Dodatek torfu kwaśnego o niskim ph pomaga poprawić przepuszczalność gleby, ale również obniża jej ph. Trzeba jednak pamiętać, że torf nie ma w sobie wielu składników odżywczych. Stąd też nie można sadzić borówki w samym torfie lub w zbyt dużej jego ilości. To może być odpowiedzią na pytanie dlaczego borówka nie rośnie – jest po prostu „głodna”.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić krzewy owocowe z gołym korzeniem i w doniczce?

Nieodpowiednie ph gleby borówki amerykańskiej

Jeśli jesteśmy przy glebie to najważniejsze w uprawie borówki amerykańskiej jest wspomniane wcześniej ph gleby. Nawet jeśli gleba jest żyzna a ph gleby jest wysokie to borówka nie będzie dobrze rosnąć. Krzew borówki w zbyt wysokim ph nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych nawet jeśli takie znajdują się w glebie. Obniżenie ph jest możliwe dzięki sztucznym nawozom lub kwaśnemu kompostowi, jednak najlepiej ją posadzić już w takim podłożu. Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym jest rozwiązaniem chwilowym. Nie wolno również przesadzić ze zbyt dużą ilością nawozu zakwaszającego.

Dlaczego borówka nie rośnie – brak wody

Borówka amerykańska ma wysokie wymagania jeśli chodzi o wilgotność podłoża. W suchych miejscach i w suchych rocznikach słabo rośnie. Dlatego warto ją podlewać lub zastosować nawadnianie kropelkowe. Dobrą praktyką jest również ściółkowanie krzewów, które pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Im więcej w niej materii organicznej tym więcej wilgoci jest w stanie w sobie zatrzymać.

Dlaczego borówka nie rośnie – nieodpowiednie cięcie

To kolejna odpowiedź na pytanie dlaczego borówka amerykańska nie rośnie. Odpowiednio tnąc krzewy polepszamy ich wzrost, wzmacniamy system korzeniowy a w efekcie otrzymujemy również większe, dorodniejsze owoce. Odmładzanie krzewu rozpoczynamy dopiero po 5 roku. Błędem jest posadzenie borówki i pozostawienie jej bez cięcia. Tniemy w zależności od odmiany i tego jak krzew wygląda. Mimo to ważne u młodych krzewów jest wycinanie na początku sezonu (może to być początek marca) drobnych gałązek. W końcu oczekujemy, że krzew wypuści kilka długich gałęzi. W pierwszych latach warto również zrezygnować z owocowania celem rozrostu systemu korzeniowego. Małe sadzonki przycinamy około 20-30cm nad ziemią a większym obrywamy pąki kwiatowe.

Chwasty w uprawie krzewów owocowych

Jednym z większych błędów w uprawie borówki amerykańskiej, ale również każdego krzewu, drzewa czy warzywa jest zachwaszczenie. Chwasty rosnące w bryle korzeniowej lub bezpośrednio obok niej zabierają borówce składniki pokarmowe i wodę. Dlatego należy plewić obszar wokół borówki lub jeszcze lepiej wyściółkować go. Ściółkowanie przyniesie znacznie więcej korzyści, gdyż poza zatrzymaniem chwastów, zatrzyma również wilgoć w glebie. Naturalna ściółka rozkładając się będzie powoli oddawać do gleby składniki pokarmowe.

Zapraszam na Forum Ogrodnicze Oaza.

Share

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram