Popiół drzewny jako nawóz
Popiół drzewny jako nawóz

Popiół drzewny jako nawóz – jak go stosować?

W obecnych czasach coraz rzadziej do ogrzewania domów stosujemy piece na drewno. Popularne jednak stają się kominki. W jednym jak i drugim przypadku produktem ubocznym jest popiół ze spalania drewna. Jest on często traktowany jako odpad. Niewielu ogrodników wie jak cenny to nawóz. Dopiero poznanie właściwości popiołu pozwala nam zrozumieć, że popiół drzewny sprawdza się idealnie jako ekologiczny nawóz.

Właściwości popiołu drzewnego

Skład popiołu zależy od drewna jakie podlegało spaleniu. Inny skład ma popiół z drzew liściastych a inny z iglastych. Może się również różnić w obrębie danej grupy (różne gatunki). Jedno jest pewne – popiół ma bardzo wysokie ph, w zależności od gatunku drewna waha się od 10 do nawet 13. Wynika to z dużej ilości wapnia w składzie – nawet 35%. Zawiera on również sporo potasu (od 5 do 10%) oraz nieco mniej fosforu (do ok. 4%), jak również magnezu, sodu i wielu mikroelementów, potrzebnych roślinom do wzrostu. Nie znajdziemy w jego składzie azotu, gdyż ulatnia się on do atmosfery w procesie spalania, dlatego też popiół drzewny sprawdza się jako nawóz jesienny, ale może być stosowany niemalże przez cały rok.

Jak nawozić popiołem drzewnym

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to jaki popiół posiadamy. Nie może to być popiół ze spalania drewna malowanego, lakierowanego czy kolorowych papierów i węgla. Popiół jest nawozem bogatym w różne składniki dlatego nie należy łączyć go z innymi nawozami. Jedynie powinniśmy uzupełnić braki azotu. Stosuje się go najczęściej w okresie jesiennym (dla wspomagania drewnienia roślin), ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy nawozili popiołem rośliny przez cały rok, jeśli tylko mamy dostęp do popiołu ze spalania drewna. Pamiętajmy, że choć jest to nawóz organiczny i ekologiczny to możemy go przedawkować.

Popiół drzewny jako nawóz ma bardzo wysokie ph, więc może zastępować wapnowanie. Na glebach o wysokim ph stosuje się go w niewielkich ilościach lub w ogóle.

Przed stosowaniem popiołu (który ma wysokie ph) warto sprawdzić ph gleby. Możemy to zrobić przy pomocy miernika lub płynu Helliga, jednak metody te są mało dokładne. Najlepiej zlecić wykonanie badania ze wskazaniami nawozowymi w Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej. Takie badanie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych a jest skarbnicą wiedzy o naszej glebie.

Więcej o badaniu gleby przeczytasz we wpisie: Badanie gleby – nie takie straszne i nie takie drogie

Najtrudniejsze jest wskazanie ilości popiołu na 1m2 gleby, gdyż jest ona zależna od jej zakwaszenia. Im kwaśniejszy odczyn tym więcej popiołu. Przyjmuje się od 30 do 50g popiołu na 1m2 przy ph zbliżającym się do obojętnego. Przy ph powyżej 7 nie należy go stosować. Przy niskim ph dawkę popiołu należy zwiększyć, jednak nawóz ten należy stosować z umiarem.

Popiół drzewny jako nawóz – sposób nawożenia

Popiół ma formę pylistą, dlatego najlepiej rozsiewać go ręcznie na powierzchni gleby. Może pozostać na niej, gdyż szybko przenika do ziemi, rozkłada się w niej a także ją użyźnia (pamiętajmy, że gruba warstwa popiołu może się zbrylać, więc starajmy się być dokładni). Jeśli mamy taką możliwość warto ten nawóz wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Możemy go również stosować przy sadzeniu roślin. W tym przypadku sypiemy odpowiednią ilość popiołu do dołka, w którym chcemy coś posadzić. Szczególnie często zabieg ten stosuje się w przypadku winorośli, która potrzebuje ph od 6,5 do 7, a także przy sadzeniu moreli czy brzoskwiń. Najlepiej popiół wymieszać z glebą lub kompostem.

Przeczytaj również: Jakie wybrać krzewy owocowe aby cieszyć się owocami cały sezon?

Wykonuje się również nawożenie wodnym roztworem popiołu, którym podlewa się rośliny. Jest to jednak najmniej popularne rozwiązanie i należy dobrać odpowiednie proporcje wody do popiołu.

Popiół drzewny jest również świetnym dodatkiem do kompostu lub ziemi liściowej (zwykle liście mają niskie ph). Taki kompost ma wyższe ph (nie przesadzajmy z ilością popiołu i przed wykorzystaniem kompostu sprawdźmy nawet najprostszym sposobem jego ph) oraz jest bogatszy w składniki mineralne.

Popiół drzewny jako nawóz – ale do jakich roślin?

Stosuje się go do roślin, które tolerują ph lekko kwaśne i wyższe. Pamiętajmy, że nawóz ten nie nadaje się do takich gatunków jak borówka amerykańska, azalia, różanecznik itd.

Świetnie sprawdza się jako nawóz dla wcześniej wspomnianych winorośli czy też buków. Będzie świetnym zamiennikiem nawozów mineralnych w przydomowym sadzie, w ogrodzie, warzywniku, ale także dla roślin w donicach. Można go wysiewać na trawnik, który zostanie nawieziony a jednocześnie popiół pomoże zlikwidować pojawiający się na nim mech.

Zapraszam Cię również do wpisu: Rośliny na zielony nawóz

Ciekawostki o popiele ze spalania drewna

Przyjmuje się, że popiół może poprawić plonowanie niektórych roślin nawet do kilkudziesięciu procent. Może również wpływać na ograniczenie czynników chorobotwórczych.

Stosuje się go także do zwalczania a raczej odstraszania ślimaków. Popiół rozsypuje się wokół grządek czy rabat. Stanowi on dla ślimaków barierę, jednak musi być uzupełniany po każdym deszczu.

PAMIĘTAJMY!

Popiół należy rozsypywać w rękawicach, najlepiej w maseczce i okularach ochronnych.

Zapraszam również na stronę mojej pracowni projektowania wnętrz MACZ Architektura.

Share

You may also like...

1 Response

  1. Andrzej pisze:

    Samemu też robię własne nawozy, choć wykorzystuję do tego odpadki kuchenne. Odpadki tylko warzywne i owocowe. To wszystko ma w sobie jeszcze wiele wartości odżywczych. Warto je dokładnie wykorzystać, zanim się wyrzuci. Robię to tak jak opisałem w artykule https://totemat.pl/jak-zrobic-nawoz-do-kwiatow-w-domu-najlepszy-nawoz/ czyli podgrzewane w wodzie, a następnie tą wodą podlewam roślinki (oczywiście po ostudzeniu). Wiele osób też kroi na kostkę te obierki, skórki i miesza z ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram