bioróżnorodność w ogrodzie

Bioróżnorodność w ogrodzie

W ostatnich latach coraz chętniej myślimy o ekologicznej uprawie warzyw i owoców. Również uprawa kwiatów kieruje się w tę stronę. Skłaniają nas ku temu różne zagraniczne nurty jak chociażby no-dig (bez przekopywania), permakultura czy foodforest (przeczytasz o nim we wpisie: Foodforest czyli ogród żywieniowy). Wszystkie, mimo różnic, łączy chęć ekologicznej uprawy a to podstawa bioróżnorodność w ogrodzie, sadzie czy winnicy. Poniżej odpowiadamy na pytanie czym ona jest.

Czym jest bioróżnorodny ogród?

Choć termin może wydawać się skomplikowany to najprościej rzecz ujmując jest to ogród zróżnicowany. To ogród bogaty w organizmy żywe, różne rośliny, zwierzęta, ale i mikroorganizmy, również grzyby. To ogród, który sam się reguluje, rozwiązuje swoje problemy w sposób naturalny. Wyobraźmy sobie ogromne pole kukurydzy czy pszenicy – typową monokulturę. Przy tak dużym obszarze szkodnik występujący w tej uprawie nie ma wrogów. Ale jeśli na kawałku pola będzie pszenica, obok łąka ze zróżnicowanymi roślinami a jeszcze obok las to jest większa szansa na to, że znajdzie się nieopodal drapieżnik tego szkodnika. W monokulturze tego nie ma. Stąd też w bioróżnorodnym ogrodzie zachęcamy do przebywania w nim wszelakie rośliny czy owady. Tworzymy im naturalny obszar, w którym mogą czuć się jak w domu. Eliminujemy chemiczny nawozy i opryski. W końcu zabijając szkodnika (przynajmniej w naszym mniemaniu) zabieramy pożywienie innym organizmom a w ten sposób niszczymy łańcuch pokarmowy.

Trudno jest uprawiać bez chemii a jeszcze trudniej przejść z uprawy chemicznej do ekologicznej. Zwykle taki proces długo trwa a rośliny potrzebują czasu. Jednak przy odpowiednim doborze roślin, ich odmian, nawożeniu czy zapraszaniu innych organizmów żywych może się to udać. Pewnie popełnimy wiele błędów, zrezygnujemy z niektórych odmian roślin, ale będziemy również mieć satysfakcję z prowadzenia ogrodu w zgodzie z naturą.

Przeczytaj również: Uprawa no-dig czyli warzywnik bez przekopywania

Jak tworzyć bioróżnorodność w ogrodzie

Bez sztucznych nawozów

Przede wszystkim rezygnujemy z nawozów sztucznych. Są one chwilowym pokarmem dla roślin, ale jednocześnie wyniszczają życie w glebie. A to właśnie te mikroorganizmy glebowe pomagają roślinom pobierać składniki pokarmowe. Naszym celem powinno więc być “karmienie gleby” tym co najlepsze tzn. Naturalnymi nawozami np. obornikiem czy kompostem, który posiada w sobie miliardy mikroorganizmów.

Bez chemicznych oprysków

Rezygnujemy również ze sztucznych oprysków i poszukujemy rozwiązań w naturze. Tam gdzie bioróżnorodność tam będą różne owady. Przykładowo zamiast wykonywać oprysk przeciw mszycom zaczekajmy na biedronki. Zaprośmy je do swojego ogrodu rozwieszając żółte tasiemki, sadźmy kwitnące na żółto kwiaty i budujmy dla nich domki czy miejsca do bytowania. Biedronki czy złotooki zjadają mszyce a możemy zmniejszyć ich liczebność również przez naturalne opryski np. wywarem z czosnku.

Zróżnicowane nasadzenia roślin

Bioróżnorodność w ogrodzie to przede wszystkim zróżnicowane nasadzenia. Trudno oczekiwać rozwiniętego ekosystemu na równo przystrzyżonym trawniku z rzędem tui. Powinniśmy wprowadzać jak najbardziej zróżnicowane, ale najlepiej lokalne nasadzenia. W ten sposób zaprosimy do siebie ptaki czy owady. Warto także czasem wstrzymać się z koszeniem trawnika czy pielęgnacją każdego zakamarka ogrodu.

Rośliny o różnych terminach kwitnienia

Sadźmy różne rośliny, kwitnące w różnym terminie. Da to pokarm dzikim zapylaczom, które żyją w różnym okresie w ciągu sezonu, ale także pszczołom miodnym. Warto w puste miejsca wsadzić dodatkowe kwiaty, byliny czy krzewy.

Zróżnicowany trawnik

Różnorodny trawnik to kolejny krok do bioróżnorodnego ogrodu. Nie musi to być idealnie przystrzyżone pole golfowe. Nie musimy walczyć z każdym mniszkiem lekarskim. Pięknie wygląda od czerwca przez kolejne miesiące trawnik z dodaną do niego mikrokoniczyną. Białe kwiaty mikrokoniczyny zwabiają liczne pszczoły, ale również trzmiele. Możemy również wysiać czy przesadzić stokrotki, wsadzić krokusy czy inne drobne kwiaty.

Zróżnicowany warzywnik

Zróżnicowany warzywnik – odejście od monokultur. Monokultury zwabiają szkodniki, ale nie potrafią sobie z nimi radzić właśnie przez brak bioróżnorodności. Powinna ona pojawić się również w naszym warzywniku. Warto dowiedzieć się, które rośliny dobrze, że sobą rosną, nie konkurują ze sobą a także odstraszają szkodniki. Takim najbardziej znanym połączeniem jest marchew z cebulą, które wzajemnie odstraszają swoje szkodniki, ale jest ich znacznie więcej. Warto pomiędzy warzywami sadzić kwiaty i zioła, które pełnią podobną funkcję. Im większa bioróżnorodność w ogrodzie tym mniej naszej walki ze szkodnikami i lepsza kondycja roślin.

Ptaki w ogrodzie

Zaproszenie ptaków do naszego ogrodu to kolejny cel do zrealizowania. Ptaki zjadają liczne szkodniki a nawet ślimaki. Warto posadzić specjalnie dla nich, ale również dla siebie słonecznik czy krzewy owocowe. Niewątpliwie ucieszą się z owoców czarnego bzu, aronii czy głogu. Pamiętajmy o zimowym dokarmianiu ptaków czy poidle również w ciągu sezonu.

Owady i zapylacze w ogrodzie

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem w ogrodzie bioróżnorodnym jest zaproszenie do niego owadów. Chodzi o poprawę zapylania roślin, aby osiągać lepsze zbiory dzięki m. in. murarkom, ale również zaproszenie różnych owadów, które regulują populacje szkodników w sadzie, jagodniku czy winnicy. Możemy zwabić je do naszego bioróżnorodnego ogrodu właśnie przez sadzenie bardzo zróżnicowanej roślinności, kwitnącej w różnych terminach. Dodatkowo warto zbudować dla nich odpowiednie domki oddzielne dla dzikich zapylaczy a oddzielne np. dla biedronek, złotooków, skorek czy innych owadów. Możemy przygotować dla nich płytkie poidło, które stanie się piękną częścią ogrodu.

Zwierzęta w ogrodzie

Warto również zaprosić do ogrodu drobne zwierzęta jak np. jeże, jaszczurki czy żaby. Przykładowo jeż reguluje populacje ślimaków, ale żywi się również owadami czy drobnymi kręgowcami. Wystarczy pozostawić w ogrodzie miejsce, którego nie sprzątamy lub je pięknie zaaranżować. Jeż chętnie zamieszka w stercie gałęzi, liści czy specjalnie zaaranżowanym domku. Może stać się naszym przyjacielem w bioróżnorodnym ogrodzie. Może warto zostawić część liści niezgrabionych, ale mogły tam zimować jeże czy owady?

Idąc jeszcze dalej możemy wprowadzić do sadu czy jagodnika zwierzęta hodowlane w postaci kur, kaczek, gęsi czy nawet owiec. Będą nawozić uprawy swoimi odchodami, eliminować niektóre szkodniki czy dzielić się jajkami lub mlekiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą niszczyć roślinność i mieć świadomość w jaki sposób wprowadzić je do naszego ogrodu.

Ogród bioróżnorodny to ogród zróżnicowany, przypominający naturę, tworzący własny ekosystem. Pamiętajmy, że natura potrafi sama się regulować. Musimy jej tylko na to pozwolić i wiedzieć jak nie przeszkadzać w warunkach częściowo naturalnych.

Zapraszamy na nasz Instagram.

Share

You may also like...

1 Response

  1. 12 grudnia, 2022

    […] Przeczytaj również: Bioróżnorodność w ogrodzie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram