Jakie warzywa wysiewać w styczniu
Warzywnik

Jakie warzywa wysiewać w styczniu?

Styczeń to czas gdy zaczynamy myśleć o pierwszych wysiewach, zamawiamy nasiona, kupujemy ziemię i doniczki. Powoli zaczyna nas korcić, aby coś wysiać. Nie jest to jeszcze dobry moment na takie prace ze względu na zbyt krótki dzień tj. zbyt małą ilość światła naturalnego. Z tego względu uzyskamy rośliny osłabione, wyciągnięte a rozsada będzie gotowa zbyt wcześnie. Jakie więc warzywa wysiewać w styczniu?

Czego nie wysiewać w styczniu?

Na początku skupię się na tym co nie robić w styczniu, gdyż wielu ogrodników amatorów wysiewa już w styczniu arbuzy, bakłażany, papryki czy nawet pomidory. Na takie wysiewy przyjdzie pora w lutym (bakłażan, niektóre papryki), marcu (pomidory) i kwietniu (arbuzy, melony, dynie). Rośliny potrzebują określoną ilość czasu na wzrost i nie jest korzystne wydłużanie tego czasu. Inaczej sytuacja wygląda jeśli posiadamy ogrzewaną szklarnię, jednak nawet posiadając tunel foliowy lub nieogrzewaną szklarnię styczniowe wysiewy warzyw ciepłolubnych są stanowczo zbyt wczesne.

Jakie warzywa wysiewać w styczniu?

Styczeń najlepiej poświęcić na przygotowania do wysiewów i zaplanowanie warzywnika, jednak możemy wysiać pojedyncze warzywa. Dobrym rozwiązaniem będzie ich doświetlanie, jednak również bez doświetlenia mogą sobie dobrze poradzić. Warzywem, które możemy wysiać już w styczniu jest Por a mianowicie jego wczesne odmiany. Ja podobnie jak w roku ubiegłym wysieję końcem stycznia Por w odmianie Golem, który świetnie się u mnie sprawdził.

Przeczytaj również: Nawozy naturalne w uprawie roślin

Jakie warzywa wysiewać w styczniu – jak to sprawdzić?

Jeśli kupujemy warzywa u producenta to na każdym opakowaniu (zwykle z tyłu) oznaczone są terminy wysiewów. Choć klimat się zmienia, to jednak wiosny bywają nieprzewidywalne i czasem lepiej poczekać nieco dłużej z wysiewem wczesnych warzyw. Zbyt wczesny wysiew może się okazać dla nas jak i dla roślin męczący. Będziemy musieli przetrzymać sadzonki na parapecie znacznie dłużej niż planowaliśmy (ze względów pogodowych). Przez to nie zmieścimy wszystkich wysiewów lub nieodpowiednio je doświetlimy.

Co jeszcze możemy robić w styczniu?

W tym miesiącu podobnie jak w innych zimowych miesiącach możemy wysiewać kiełki, mikrolistki, pędzić cebulę i czosnek na szczypior. Na inne wysiewy przyjdzie pora już niebawem. Po połowie lutego dnie stają się już dłuższe i możemy się wtedy skupić na wysiewie niektórych papryk, bakłażanów, sałat, kapustnych, selera, bobu, groszku cukrowego czy nawet warzyw, które rzadko uprawia się z rozsady np. rzodkiewki i buraków ćwikłowych. Póki co skupmy się na odpowiednim zaplanowaniu warzywnika ze zmianowaniem, uprawą współrzędną, przedplonami i poplonami. Pozwoli to nam możliwie dobrze wykorzystać warunki jakie posiadamy do uprawy warzyw.

Zapraszam na mojego Instagrama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Facebook Pagelike Widget

Zapisz się do newslettera